Minister ds. policji w RPA: w trzy miesiące zamordowano prawie tysiąc kobiet i ponad pół tysiąca dzieci

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
RPA. Dzieci czekające w kolejce po jedzenie
RPA. Dzieci czekające w kolejce po jedzenie Archiwum Reutera
wideo 2/2
Archiwum ReuteraRPA. Dzieci czekające w kolejce po jedzenie

Południowoafrykański minister ds. policji Bheki Cele poinformował o gwałtownym wzroście przypadków morderstw i napaści wobec kobiet i dzieci. - Te dane są niepokojące i nie do zaakceptowania – oświadczył w środę.

Od lipca do września w RPA zamordowano 989 kobiet, ponad 13 tysięcy padło ofiarą napaści z zamiarem spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu, a 1277 stało się ofiarą usiłowania zabójstwa. W tym samym czasie zamordowano 558 dzieci – poinformował w środę południowoafrykański minister ds. policji Bheki Cele.

- Te dane są niepokojące i nie do zaakceptowania - oświadczył.

Wzrost przemocy wobec kobiet i dzieci w RPAVlad Karavaev/Shutterstock

Liczba przestępstw seksualnych w RPA wzrosła o 1319, co oznacza 11-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku - poinformował minister Cele. Otwarto ponad 10 tys. śledztw w sprawie gwałtów.

- Na podstawie analizy 8227 przypadków gwałtów ustalono, że do 5083, czyli 62 procent, doszło w miejscu zamieszkania ofiar lub sprawców - przekazał Cele, cytowany przez południowoafrykański portal News24.

Pozostałych gwałtów dopuszczono się w miejscach publicznych, na ulicach, w parkach, na plażach, w opuszczonych budynkach oraz w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych.

Gwałtowny wzrost liczby przestępstw wobec kobiet i dzieci w RPA Arisha Ray Singh / Shutterstock.com

Wzrost aktów przemocy wobec dzieci w RPA

Minister przyznał również, że rząd RPA nie był w stanie ochronić najbardziej narażonych członków społeczeństwa, czyli dzieci. Od lipca do końca września w liczącym niemal 57 mln obywateli kraju zamordowano 558 dzieci. Łącznie ok. 7 tys. osób padło ofiarą morderstwa w tym okresie.

- Liczba zabójstw wzrosła o 841 w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku - poinformował minister Cele. Przedstawione statystyki oznaczają ogólny wzrost liczby zabójstw o 13,6 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vlad Karavaev/Shutterstock

Pozostałe wiadomości