Karanie za marihuanę na własny użytek "niezgodne z konstytucją"

[object Object]
RPA zalegalizuje marihuanę na własny użytek. Na całym świecie trwa dyskusja nad podobnyi krokamiTVN24 BiS
wideo 2/6

Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki jednomyślnie zdecydował we wtorek o depenalizacji uprawiania konopi indyjskich na własny użytek i zażywania rekreacyjnego marihuany przez dorosłych.

Prawo zakazujące zażywania marihuany przez dorosłych w domu jest "niezgodne z konstytucją, a zatem nieważne" - oznajmił sędzia Raymond Zondo odczytując orzeczenie najwyższej instancji sądowniczej kraju. - Przestępstwem nie będzie już zażywanie lub posiadanie marihuany przez dorosłych prywatnie, do osobistej konsumpcji w domu - dodał.

Poparcie dla decyzji

Trybunał Konstytucyjny RPA stanął na stanowisku, że osoba dorosła może uprawiać konopie indyjskie w "prywatnym miejscu", o ile są przeznaczone na własny użytek. W dalszym ciągu utrzymano zakaz palenia marihuany publicznie i jej sprzedaż.

Według Trybunału to policja ma zdecydować, czy marihuana będąca w posiadaniu osoby dorosłej przeznaczona jest do użytku własnego, czy na handel.

Trybunał nakazał parlamentowi opracowanie w ciągu dwóch lat nowelizacji prawa zgodnie z wydaną przez siebie decyzją.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego RPA spotkała się z głośnym aplauzem obecnych w sądzie zwolenników legalizacji marihuany, a wielu z tych, którzy znajdowali się przed budynkiem, od razu skorzystało z wyroku Trybunału - podała AFP.

Autor: ft/mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości