Putin może do nich przyjechać na szczyt. "Przeanalizują", co zrobić

Autor:
tas
Źródło:
PAP, Reuters, TASS

Rząd Republiki Południowej Afryki będzie musiał przedyskutować wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania Władimira Putina i skonsultuje się w tej sprawie ze stroną rosyjską - poinformowała Naledi Pandor, południowoafrykańska minister do spraw stosunków międzynarodowych i współpracy. Wcześniej informowano, że w sierpniu tego roku Putin może wziąć udział w mającym się odbyć w RPA szczycie państw BRICS. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił jednak, że w tej sprawie "jeszcze nie podjęto decyzji".

Południowoafrykańska minister do spraw stosunków międzynarodowych i współpracy Naledi Pandor powiedziała, że władze w Pretorii "przeanalizują" kwestię związaną z nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. - Przeanalizujemy nasze ustawodawstwo, przeprowadzimy dyskusje w naszym rządzie, oraz z naszymi kolegami w Rosji, aby ustalić, jak postępować - stwierdziła Pandor, cytowana przez nadającą w RPA telewizję SABC News.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) poinformował, że wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, a także rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Jak stwierdził MTK, przestępstwa, o które są podejrzani Putin i Maria Lwowa-Biełowa, były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 roku i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK. Putin jest ponadto podejrzany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono.

Planowany szczyt BRICS w Pretorii

W sierpniu tego roku w RPA ma odbyć się szczyt BRICS (grupy państw, w skład której oprócz gospodarzy wchodzą Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Wcześniej informowano, że w spotkaniu ma wziąć udział także Władimir Putin. Jak pisał Reuters, choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia wizyty Putina w RPA, oczekuje się, że rosyjski przywódca weźmie udział w 15. szczycie BRICS, podobnie jak w 2013 roku.

Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status.

Władze w Pretorii podkreślają tymczasem, że RPA "pozostaje bezstronna w konflikcie", wcześniej to państwo wstrzymało się także od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję zbrojną Rosji na Ukrainę.

MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie
MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Dziennikarz Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie TVN24

Komentarz rzecznika Magwenya

Po wydanym przez MTK nakazie aresztowania rzecznik prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy oznajmił, że jego kraj jest "świadomy swoich zobowiązań prawnych". 

- Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami - dowodził Vincent Magwenya, cytowany przez Reutersa. - Przyjmujemy do wiadomości ogłoszenie o wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania (Putina - red.). Republika Południowej Afryki pozostaje zaangażowana i bardzo pragnie pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie w drodze negocjacji - dodał.

W 2015 roku ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.

Komentarz rzecznika Kremla

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow oznajmił w środę, że ​​Kreml "jeszcze nie podjął decyzji" w sprawie wyjazdu prezydenta do RPA - poinformowała agencja TASS. - Wszystko toczy się jak zwykle - stwierdził Pieskow, odpowiadając na pytanie rosyjskich dziennikarzy, czy po wydanym nakazie aresztowania Putina zmieniły się przygotowania rosyjskiej delegacji do udziału w szczycie BRICS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP, Reuters, TASS

Pozostałe wiadomości