Rozpoznano 45 osób. "Trumny gotowe do wylotu do Polski"

Aktualizacja:
Rozpoznano kolejne ofiary
Rozpoznano kolejne ofiary
TVN24
Rozpoznano kolejne ofiaryTVN24

Udało się zidentyfikować 40 ciał pasażerów polskiego Tu-154 i trumny z ich ciałami są gotowe do wylotu do Polski - powiedział wieczorem w "Kropce nad I" prokurator generalny Andrzej Seremet. W nocy agencja RIA-Nowosti podała, że liczba rozpoznanych ciał wzrosła do 45.

Wśród ofiar, których tożsamość rozpoznano, są m.in. Ryszard Kaczorowski, Krzysztof Putra, Przemysław Gosiewski, Janusz Kochanowski, Joanna Agacka-Indecka, Mariusz Kazana i Janina Fetlińska.

Identyfikacja składa się z trzech etapów - rozmowy specjalistów z bliskimi, pokazania im zdjęć ciał i ich bezpośrednie oględziny.

Wcześniej minister wymieniła cztery nazwiska
Wcześniej minister wymieniła cztery nazwiskaTVN24

Wcześniej minister zdrowia Ewa Kopacz informowała o zidentyfikowaniu ciał Janusza Kochanowskiego (Rzecznik Praw Obywatelskich), Joanny Agackiej-Indeckiej (szefowa Naczelnej Rady Adwokackiej), Mariusza Kazany (Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ) i Janiny Fetlińskiej (senator RP). Kolejni to m.in: Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent RP na uchodźstwie), Leszek Deptuła (poseł RP), Przemysław Gosiewski (poseł RP), Krzysztof Putra (poseł RP), ks. Jan Osiński (Kapłan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego).

Ewa Kopacz zapowiedziała, że procedura identyfikacji powinna się zakończyć w ciągu 72 godzin od jej rozpoczęcia w poniedziałek rano.

Rosyjska Minister Zdrowia, Tatiana Golnikowa tuż po 16 oświadczyła, że dotychczas udało się zidentyfikować ciała 24 ofiar. - Wiele z ciał ma poważne obrażenia - dodała w wywiadzie dla telewizji "Wiesti". Wieczorem w "Kropce nad I" prokurator Andrzej Seremet mówił już o 40 osobach.

Identyfikują grupami

Oględziny ciał przez rodziny ofiar odbywają się grupami. Pierwsza z nich dotarła do Biura Ekspertyz Sądowych ok. godz. 7 rano czasu polskiego. Kolejna - licząca około 80 osób - miała w poniedziałek rano wylecieć do Moskwy. Ich wyjazd jednak opóźnił się w kto przed południem podano, że nastąpi w godzinach popołudniowych. Oczekujący znajdują się w Novotelu, nieopodal lotniska, towarzyszą im m.in. szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marcin Samsonowicz-Górski oraz sekretarz kolegium ds. służb specjalnych Jacek Cichocki. Odbywają się spotkania z psychologami.

Rodziny ofiar mają dotrzeć do Moskwy w poniedziałek wieczorem. Niewykluczone, że jeszcze tego samego dnia do Warszawy, tym samym samolotem, wróci pierwsza grupa rodzin ofiar, która dokonuje identyfikacji ciał bliskich.

Badanie DNA

Kończy się proces zbiórki materiału genetycznego. Planujemy, że całość próbek zostanie zebrana do poniedziałku, do godz. 7 rano i poleci z Warszawy do Moskwy. Grzegorz Szymański, szef CIR

Kopacz: część ciał do identyfikacji dopiero po badaniach DNA
Kopacz: część ciał do identyfikacji dopiero po badaniach DNATVN24, PAP/EPA

Szef Centrum Informacyjnego Rządu Grzegorz Szymański poinformował w poniedziałek w południe, że zakończono pobieranie próbek oraz gromadzenie materiału genetycznego do badań DNA, umożliwiających identyfikację ofiar. Zebrany materiał zostanie przekazany do Moskwy.

Próbki gromadziły Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Żandarmeria Wojskowa.

Trudności z identyfikacją

Wcześniej minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że proces identyfikacji jest bardzo trudny z powodu poważnych uszkodzeń ciała ofiar katastrofy. Jak podkreśliła, tylko w 14 przypadkach rozpoznanie ofiar może odbyć się bez problemów.

- W przypadku kolejnych 20 identyfikacja prawdopodobnie będzie mogła się odbyć dzięki znakom szczególnym - oświadczyła przebywająca w Moskwie Kopacz.

O tym, że identyfikacja ofiar pasażerów prezydenckiego samolotu Tu-154 nie jest łatwa, informował także Szef Biura Medycznych Ekspertyz Sądowych w Moskwie Władimir Żarow. Ciała ofiar, umieszczone w 98 trumnach, przetransportowano w niedzielę ze Smoleńska do Moskwy.

- W przypadku reszty ofiar - mówiła Kopacz na wspólnej konferencji z szefową rosyjskiego resortu zdrowia - konieczne będą badania genetyczne, żeby ustalić tożsamość.

Niezbędne badania

Wcześniej Żarow mówił, że "zadanie identyfikacji komplikuje właśnie to, że wizualnie nie we wszystkich przypadkach można dokonać rozpoznania". - Dlatego planuje się wykorzystanie molekularno-genetycznej i medyczno-kryminalistycznej metody identyfikacji - mówił.

Jeszcze przed tym szef Prokuratury Generalnej oświadczył, że w Moskwie wszystkie ciała i szczątki ciał zostają poddane obdukcji - poinformował jeden z przedstawicieli komitetu śledczego przy Prokuraturze Generalnej. Jak dodał, biorąc pod uwagę charakter katastrofy, niektóre z ciał są trudne do rozpoznania.

- Niektóre z ciał uległy poważnemu uszkodzeniu - donosi agencja RIA Novosti. Potwierdził to ambasador Polski w Rosji, Jerzy Bahr. Dodał, że identyfikacja jest trudna i wymaga czasu.

Polacy i Rosjanie pracują wspólnie

Według wcześniejszych danych jednej z rosyjskich agencji ekspertom udało się w niedzielę do 12 zidentyfikować 81 ciał, tożsamość 24 z nich potwierdzono na podstawie dokumentów.

Ciała ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu trafiły do Żarowa w Carycynie, na południowo-wschodnich obrzeżach stolicy Rosji. Tam prowadzone są czynności identyfikacyjne. W pracach uczestniczy 37 rosyjskich śledczych medycyny sądowej oraz 45 kryminologów. W czynnościach identyfikacyjnych uczestniczą też polscy eksperci z zakresu medycyny sądowej. Na terenie placówki w Carycynie dyżurują lekarze pogotowia ratunkowego, psychologowie z Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych i psychoterapeuci z Instytutu Psychiatrii im. Władimira Serbskiego.

W sobotniej katastrofie prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób.

eko,sm,ŁUD//mat,mtom,iga/k

Oni zginęli - lista

Źródło: RIA Novosti, PAP, Interfax, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24