Świat

Rozpoczęli ewakuację cywilów z Hims

Świat


Rozpoczęła się ewakuacja cywilów z syryjskiego miasta Hims, uzgodniona między ONZ a władzami w Damaszku - podała syryjska telewizja państwowa. Według niej ewakuowane są kobiety, dzieci i osoby starsze.

W transmisji na żywo z Hims telewizja pokazała autobusy przygotowane do przewiezienia ludzi. Według BBC sześć autobusów w eskorcie ONZ oraz ambulanse wjechały do dzielnicy Hims opanowanej przez rebeliantów, by zabrać stamtąd pierwszą grupę ewakuowanych - 200 osób.

Zarazem MSZ Rosji ogłosiło, że rozpoczyna się zawieszenie broni, którego celem jest umożliwienie ewakuacji. Rosja zapewniła, że porozumienie, zawarte pomiędzy władzami lokalnymi a koordynatorem pomocy humanitarnej ONZ w Syrii, było możliwe dzięki energicznym działaniom rosyjskiej ambasady w Damaszku. Wcześniej w piątek w rozmowie z telewizją państwową gubernator Hims Talal al-Barazi powiedział, że ewakuacja około 200 osób - kobiet i dzieci do 15. roku życia oraz mężczyzn po 55. roku życia ma się rozpocząć ok. południa.

Porozumienie z ONZ

Jak wyjaśniał Barazi, porozumienie z ONZ zawarte w czwartek przewiduje także dostarczenie pomocy humanitarnej tym, którzy postanowią pozostać w starych dzielnicach Hims. Według Baraziego dostarczanie pomocy ma rozpocząć się w sobotę. Jak podała ONZ, do historycznego centrum Hims trafić ma żywność dla 2,5 tys. cywilów i inne artykuły niezbędne do życia. Hims jest jednym z najgorętszych punktów syryjskiego konfliktu zbrojnego. Od ponad 18 miesięcy 13 dzielnic w starej części tego miasta, traktowanego jako centrum rewolucji, jest otoczonych przez siły rządowe. Według obrońców praw człowieka w historycznym centrum miasta uwięzionych jest ok. 2,5 tys. wygłodzonych ludzi.

Barazi mówił, że utworzono specjalne ośrodki, w których osoby opuszczające stare miasto będą mogły się zatrzymać i otrzymają pomoc. Dodał, że ewakuowani mogą jednak udać się tam, gdzie chcą. - Jesteśmy gotowi przyjąć dowolną liczbę ludzi, nawet powyżej 400. Jednak według ONZ należy oczekiwać, że będzie to 200 osób lub mniej - powiedział gubernator. Dodał, że ewakuacja będzie kontynuowana w sobotę i w niedzielę, by zapewnić bezpieczeństwo "wszystkim cywilom, którzy chcą opuścić stare miasto". Atmosfera jest pozytywna - stwierdził Barazi.

Gest Damaszku

Agencja AFP pisze, że ewakuacja ludności ze starych części Hims będzie pierwszym gestem humanitarnym syryjskiego reżimu od zakończenia pierwszej rundy negocjacji, które odbyły się pod koniec stycznia w Szwajcarii.

Pod egidą ONZ delegacje władz w Damaszku i rebeliantów negocjowały w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z centrum Hims, jednak rozmowy zakończyły się bezowocnie. Opozycja domagała się, aby umożliwiono dostarczenie pomocy humanitarnej, a rząd zaproponował ewakuację kobiet i dzieci. Stany Zjednoczone apelowały do rządu syryjskiego, by wyraził zgodę na ewakuację wszystkich cywilów z oblężonego miasta i nie ograniczał jej tylko do wybranych grup. Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku i według syryjskich działaczy praw człowieka dotychczas kosztował życie ponad 136 tys. ludzi.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: