Świat

Rozpoczął się Hadżdż

Świat


Rozpoczął się Hadżdż - pielgrzymka do Mekki, najświętszego miasta w Islamie. Bierze w niej udział niemal półtora miliona muzułmanów ze 100 krajów świata. Pielgrzymka jest obowiązkiem każdego muzułmanina.

Hadżdż to odwiedziny świątyni Kaaba w Mekce w miesiącu Zu Al Hidżdża i wykonanie na miejscu określonych przez islam czynności, dokonane przez tych muzułmanów, których stać na podróż. Każdy muzułmanin musi odbyć pielgrzymkę przynajmniej raz w życiu. Hadżdż jest ibadah - ibadah to jakikolwiek czyn wykonany z myślą o osiągnięciu łaski bożej.

Świątynia

Świątynia w Kaabie to monumentalny relikwiarz (wys. 15 m, dł. 12 m, szer. 10 m), zbudowany na planie czworoboku o narożnikach zwróconych w cztery strony świata. Na wschodnim, na wysokości 1,5 m, wmurowany jest święty kamień hadżar, czyli Czarny Kamień - przedmiot czci i kultu milionów pielgrzymujących tu muzułmanów.

Kaaba nakryta jest czarną, a w okresie hadżdżu białą osłoną z jedwabiu (arab. kiswa), haftowaną złotymi wersetami z Koranu. Na jednej ze ścian, na wysokości około 2 metrów znajdują się drzwi, do których trzeba się wspiąć po drabinie. Prowadzą one do pustego wnętrza, którego ściany ozdobione wieloma napisami, rozświetlone są złotymi i srebrnymi lampami. Obok sanktuarium wypływa ze skały święte źródło zwane Zamzam.

Rok po tragedii

W czasie święta będą obowiązywały specjalne środki bezpieczeństwa. Władze chcą uniknąć zeszłorocznej tragedii, kiedy 326 pielgrzymów zginęło zadeptanych przez spanikowany tłum.


Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP