Rozmowami stłumią rewoltę?


10 lipca odbędą się rozmowy z opozycją na temat ustalenia ram dialogu narodowego obiecanego przez prezydenta Syrii Baszara el-Asada - poinformowały w poniedziałek syryjskie władze. Od trzech miesięcy w kraju trwa krwawa rewolta przeciwko reżimowi Asada. W jej trakcie zginęło ponad 1300 cywilów, a rannych zostały tysiące. Aresztowano też ok. 10 tys. protestujących.

- Niedawno utworzony organ ds. dialogu narodowego zaprosi intelektualistów i osobistości ze świata polityki do udziału w spotkaniu w celu omówienia przewidywanych poprawek do konstytucji - poinformowała syryjska oficjalna agencja SANA

Jak sprecyzowano, na spotkaniu 10 lipca będą omawiane m.in. kwestie zmian w konstytucji, w tym uchylenia jednego z artykułów ustawy zasadniczej dotyczącego centralnej i przewodniej roli partii Baas w polityce i społeczeństwie.

Spotkanie w Damaszku

Wcześniej w poniedziałek ok. 200 krytyków syryjskiego prezydenta spotkało się za zgodą władz w stolicy kraju Damaszku w celu omówienia strategii pokojowego przejścia do demokracji. Jest to pierwsze tego typu spotkanie od wybuchu antyprezydenckiej rewolty. Nie biorą w nim udziału przedstawiciele rządu.

Niektórzy działacze uważają, że zgoda na rozmowy opozycjonistów to rządowa pułapka mająca przydać obecnym władzom legalności. - To spotkanie zostanie wykorzystane jako przykrywka dla aresztowań, brutalnych zabójstw i tortur, do których dochodzi dzień w dzień - powiedział czołowy opozycjonista Walid al-Bunni, który twierdzi, że nie został zaproszony, bo władze nie zgodziły się na niektóre osoby.

Stworzenie podwalin dialogu

Na początku czerwca prezydent Asad zapowiadał, że "organ ds. rozpoczęcia dialogu narodowego w Syrii będzie miał za zadanie stworzenie podwalin dialogu narodowego, określenie jego mechanizmu i programu".

W skład nowej instytucji wchodzą m.in.: wiceprezydent Syrii Faruk esz-Szaraa, wysocy przedstawiciele rządzącej Partii Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego (Hizb al-Baas) i Narodowego Frontu Postępowego (NFP), którego przywódcą jest sam prezydent. NFP skupia następujące ugrupowania: Hizb al-Baas, Syryjski Socjalistyczny Związek Arabski (SSZA), Arabską Partię Socjalistycznych Unionistów (APSU), Arabską Partię Socjalistyczną (APS) i Syryjską Partię Komunistyczną

Źródło: PAP