Rozmowa "w cztery oczy" z Dudą. Sekretarz generalny NATO z wizytą w Polsce

[object Object]
Jens Stoltenberg udzielił ostatnio wywiadu reporterowi TVN24tvn24
wideo 2/23

Sekretarz generalny NATO z dwudniową wizytą w Polsce. Tematem poniedziałkowych i wtorkowych rozmów będą przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie, któremu przewodniczyć będzie Jens Stoltenberg.

Jens Stoltenberg podczas wizyty w Polsce spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem i ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

Rozmowa "w cztery oczy" prezydenta Dudy z szefem NATO ma się rozpocząć w poniedziałek, o godz. 18.30 w Belwederze. Po wypowiedziach dla mediów, spotkanie prezydenta Dudy i Stoltenberga będzie kontynuowane w szerszym gronie, z udziałem szefów: MON, MSZ oraz szefa BBN Pawła Solocha.

Przyjazd Stoltenberga jest związany z ostatnim etapem przygotowań do szczytu NATO w Warszawie. Dwa główne tematy rozmów to: agenda szczytu oraz treść decyzji, które mają zapaść w Warszawie.

W agendzie warszawskiego szczytu oprócz obrad w gronie państw członkowskich, z inicjatywy prezydenta Dudy, zostaną zwołane dwa dodatkowe posiedzenia na najwyższym szczeblu: NATO-Ukraina oraz NATO-Unia Europejska, a w obradach na najwyższym szczeblu będą uczestniczyły także Szwecja i Finlandia.

Spotkania z polskimi władzami

We wtorek rano szef NATO spotka się z szefem MON - informuje na swej stronie internetowej resort. O godz. 9.45 mają zostać wygłoszone oświadczenia dla prasy.

Następnie, o godz. 10.15 Stoltenberg będzie rozmawiał z premier Beatą Szydło – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Z kolei o godz. 11 sekretarz generalny NATO będzie miał wystąpienie na Uniwersytecie Warszawskim – wynika z komunikatu biura prasowego NATO.

Po południu Stoltenberg ma się spotkać z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

W trakcie dwudniowej wizyty sekretarz generalny NATO ma odwiedzić Stadion Narodowy, który będzie głównym miejscem obrad szczytu.

Szczyt pod przewodnictwem Stoltenberga odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie.

Wzmocnienie wschodniej flanki

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu.

W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną. Uroczyste pożegnanie 5. kompanii piechoty zmotoryzowanej 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się w środę w Wędrzynie.Żołnierze zostali skierowani na szkolenie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. To pierwsze tego typu szkolenie z udziałem polskich żołnierzy.

Autor: pk/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NATO

Tagi:
Raporty: