Świat

"Rozkwit w jedności z Rosją", rubel, czas moskiewski. Krym już wprowadza zmiany

Świat


Wprowadzenie rosyjskiego rubla, przesunięcie strefy czasowej Krymu - Rada Najwyższa na tym półwyspie już podjęła szereg decyzji oznaczających przestawianie się na rosyjskie warunki działania. Na granicach mają być wstawiane pieczątki "Republiki Krymu", a napis na herbie Krymu brzmiał będzie "Rozkwit w jedności z Rosją".

Rada Najwyższa zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, a równolegle do 1 stycznia 2016 r. będzie honorowana dotychczasowa waluta - ukraińska hrywna. Ponadto od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, co oznacza, że na półwyspie będzie przesunięcie o jedną godzinę do przodu w stosunku do czasu ukraińskiego (a o dwie w stosunku do czasu polskiego). Zmiana ta nastąpi 30 marca o godz. 2. Nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Rada Najwyższa zmieniła też ze skutkiem natychmiastowym swoją własną nazwę na Państwowa Rada Republiki Krymu. Postanowiono również, że napis na herbie Krymu "Rozkwit w jedności" zostanie zmieniony na "Rozkwit w jedności z Rosją".

Na granicy pieczątki Republiki Krymu

Szef Rady Najwyższej Władimir Konstantinow oznajmił, że władze niezależnego Krymu zapewnią pełną ochroną granicy państwowej, a na przejściach granicznych będą odtąd wstawiane pieczątki "Republiki Krymu". Premier Krymu Siergiej Aksjonow zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy zmienią się zasady przekraczania granicy Krymu. - Przez jakiś czas będzie trwać okres przejściowy. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy te kwestie zostaną dopracowane - powiedział. Dodał, że na razie nie ma "punktów kontroli celnej w dosłownym sensie". - W żaden sposób nie utrudniamy przewożenia towarów przez granicę, nie stosujemy procedur celnych - oświadczył. Zapewnił, że okres przejściowy będzie "dość łagodny", aby przedsiębiorcy zdążyli się dostosować do ustawodawstwa Rosji i zawrzeć nowe umowy.

Krym chce do Rosji

Również w poniedziałek Rada Miejska Sewastopola na nadzwyczajnej sesji podjęła decyzję o wejściu w skład Rosji jako osobnego podmiotu Federacji - miasta o statusie federalnym. Szef Rady Koordynacyjnej Sewastopola Aleksiej Czałyj zapowiedział, że symbole władzy ukraińskiej w mieście zostaną zdemontowane. - Nie będziemy zajmować się wandalizmem. Symbole, które są sprzeczne z historią naszego miasta, zostaną odpowiednio zapakowane i wysłane do Kijowa w celu dalszego użytkowania - oznajmił. W poniedziałek, dzień po referendum, w którym przytłaczająca większość mieszkańców Krymu opowiedziała się za wejściem w skład Federacji Rosyjskiej, parlament w Symferopolu przyjął uchwałę o niepodległości Krymu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie w skład Federacji Rosyjskiej. Zachód nie uznaje wyników referendum i przygotuje sankcje przeciwko Rosji, która od kilku tygodni okupuje Krym.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: /jk / Źródło: PAP

Raporty: