Rowy z wodą, siatka pod napięciem - projekt "Ściana" odgrodzi Ukrainę od Rosji

Projekt "Ściana" przedstawiony przez ukraińskiego premiera

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przedstawił szczegóły projektu, który miałby powstać wzdłuż granicy ukraińsko-rosyjskiej. O projekcie "Ściana" premier poinformował we wtorek na posiedzeniu ukraińskiego rządu. Ściana, a raczej siatka, ma mieć 2 tys. km długości i ma zdaniem Arsenija Jaceniuka stanowić "realną granicę" pomiędzy dwoma państwami. Ukraina chce poprosić Unię Europejską o finansowe i koncepcyjne wsparcie w projektu.

Realizacja projektu „Ściana”, trudnego do pokonania ogrodzenia na granicy Ukrainy z Rosją, była jednym z głównych tematów piątkowego posiedzenia ukraińskiego rządu. - Uniemożliwi to nielegalne przekraczanie granicy ze strony Federacji Rosyjskiej. Będzie to w rzeczywistości zabezpieczenie wschodnich granic Europy i zamierzamy prosić UE o pomoc w realizacji tego projektu – oświadczył Jaceniuk.

Rowy z wodą, siatka pod napięciem

Projekt zabezpieczenia granicy został opublikowany na profilu rządowym w Facebooku. Będzie to metalowa siatka o wysokości 2 m i długości 2 tys. km. Ma być zawieszona na słupach, a góra ma być zabezpieczona drutem kolczastym. Co 20 km mają być rozmieszczone wieżyczki strażnicze, wyposażone w nowoczesne systemy śledzenia.

- Te zabezpieczenia odpowiadają wymogom czasu wojny - powiedział premier Arsenij Jaceniuk, omawiając projekt na posiedzeniu rządu.

W niektórych strefach siatka będzie pod napięciem.

Ukraiński premier zapowiedział, że wokół siatki powstaną m.in. rowy wypełnione wodą, pola minowe, zostanie też zamontowana sygnalizacja i detektory ruchu. Instalacją ma się zająć ukraińskie ministerstwo obrony.

Na razie nie są znane koszty budowy ściany.

O projekcie muru, oddzielającego granice Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, mówił w czerwcu gubernator obwodu dniepropietrowskiego Ihor Kołomojski, który złożył w administracji prezydenta Ukrainy projekt i kosztorys wykonania.

Ukraina oskarża Federację Rosyjską o wysyłanie regularnych wojsk na teren ukraińskich obwodów donieckiego o ługańskiego, w których prowadzona jest operacja antyterrorystyczna przeciwko separatystom, którzy chcą odłączenia samozwańczych republik ludowych od Ukrainy.

Projekt premiera Ukrainyfacebook.com
Projekt "Ściana" odgrodzi Ukrainę od Rosji

Autor: asz, nsz / Źródło: Facebook, kmu.gov.ua

Raporty:
Pozostałe wiadomości