Świat

Rowhani: Iran będzie odchodził od umowy atomowej, jeśli zabraknie pozytywnych sygnałów

Świat


Iran będzie w coraz mniejszym stopniu stosował się do zapisów międzynarodowego porozumienia atomowego, jeśli ze strony pozostałych sygnatariuszy umowy nie będzie "pozytywnych sygnałów" - oświadczył w sobotę irański prezydent Hasan Rowhani.

Rowhani wypowiedział się na forum V Konferencji o Współdziałaniu i Środkach Budowy Zaufania w Azji, zorganizowanej w stolicy Tadżykistanu Duszanbe z udziałem m.in. prezydentów Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga.

Iran potrzebuje "pozytywnych sygnałów"

- To oczywiste, że Iran nie może przestrzegać tego porozumienia jednostronnie. Jest konieczne, by wszystkie strony tej umowy miały swój wkład w jego przywrócenie - podkreślił irański przywódca, dodając, że jego kraj potrzebuje "pozytywnych sygnałów" od pozostałych sygnatariuszy - Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Nie sprecyzował, jakie działania zamierza podjąć Iran ani jakich pozytywnych sygnałów by oczekiwał.

USA dąży do całkowitej izolacji Iranu

W maju 2018 roku administracja Trumpa wycofała USA z układu nuklearnego, a później zaostrzyła sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy. Europejscy sygnatariusze porozumienia, pomimo wielu wątpliwości, chcą jego utrzymania i podejmują wysiłki na rzecz umożliwienia kontynuacji legalnego handlu z Iranem mimo amerykańskich sankcji, jednak wiele firm z tych krajów wycofało się z umów z Iranem pod presją Stanów Zjednoczonych.

W rok od decyzji USA Iran również zdecydował o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej. Rowhani ostrzegł 8 maja, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

Atak na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej

W sobotnim wystąpieniu irański prezydent nie odniósł się do czwartkowych ataków na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Waszyngton o ataki oskarżył Iran, ten odpiera zarzuty. Sytuacja ta podsyciła obawy przed konfrontacją między tymi dwoma państwami.

Cieśnina OrmuzPAP

Autor: KB/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości