Świat

Łotwa alarmuje: cztery rosyjskie samoloty wojskowe w pobliżu granic

Świat

Rosyjskie lotnictwo należy do najlepszych, ale ma swoje problemy
MO RosjiRosyjskie samoloty nie wyleciały poza strefę międzynarodową i nie naruszyły łotewskiej przestrzeni powietrznej

Przedstawiciele łotewskich sił zbrojnych poinformowali w sobotę o obecności czterech rosyjskich samolotów wojskowych nad Morzem Bałtyckim w pobliżu granic tego kraju. Przekazali, że maszyny zostały przechwycone przez samoloty NATO.

Łotewskie ministerstwo obrony podało, że nad Morzem Bałtyckim, nieopodal granic Łotwy zaobserwowano cztery rosyjskie samoloty wojskowe, w tym dwusilnikowy bombowiec Su-24 i trzy maszyny transportowe AN-26.

W kolejnym komunikacie wojskowi relacjonowali, że rosyjskie maszyny nie naruszyły łotewskiej przestrzeni powietrznej i zostały przechwycone przez samoloty NATO.

"Pełnią służbę w miejscu dyslokacji"

„Łotwa nadal podlicza incydenty z rosyjskimi samolotami w pobliżu jej granic. Pod koniec lipca siły zbrojne tego kraju ogłosiły, że w przestrzeni powietrznej nad wodami neutralnymi Morza Bałtyckiego zaobserwowano 12 samolotów należących do Rosji" – poinformował rosyjski portal Federalnoje Agienstwo Nowostiej.

Portal podał, że "przy granicy zewnętrznej wód terytorialnych Łotwy wykryto cztery rosyjskie samoloty MiG-31, cztery Su-24, trzy An-26 i jeden Ił-76".

Federalnoje Agienstwo Nowostiej, powołując się na łotewskich wojskowych przypomniało, że od początku bieżącego roku rosyjskie samoloty pojawiały się w pobliżu granic tego kraju ponad 50 razy.

"W ubiegłym roku odnotowano 250 takich incydentów. Tymczasem Ministerstwo Obrony Rosji wielokrotnie podkreślało, że samoloty Zachodniego Okręgu Federalnego pełnią zwykłą służbę w miejscu dyslokacji” - napisał portal agencji.

Łotewskie media relacjonują, że rosyjskie samoloty wojskowe nie naruszają przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, jednak stwarzają zagrożenie dla samolotów cywilnych.

Władze państw bałtyckich wielokrotnie oświadczały, że "pojawienie się rosyjskich samolotów w pobliżu granic ich krajów jest demonstracją siły i testowaniem czasu reakcji NATO".

Autor: tas//plw / Źródło: gazeta.ru, riafan.ru

Źródło zdjęcia głównego: CC BY - SA 3.0 | Alexander Mishin