Świat

Belgowie przechwycili rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem. Pokazali nagranie

Świat

[object Object]
Rosyjskie Su-27 zostały przechwycone nad Bałtykiem twitter.com/beairforce
wideo 2/35

Cztery belgijskie F16, uczestniczące w misji NATO Baltic Air Policing, przechwyciły nad Morzem Bałtyckim rosyjskie myśliwce. O zdarzeniu, do którego doszło w środę, poinformowały na Twitterze Belgijskie Siły Powietrzne.

"Wczoraj F16 Belgijskich Sił Powietrznych, rozmieszczone obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego, by chronić integralność przestrzeni powietrznej NATO, przechwyciły rosyjskie myśliwce (Flanker) lecące bez planu lotu" - czytamy we wpisie opublikowanym w czwartek wieczorem.

Operację wykonały belgijskie samoloty stacjonujące obecnie w Szawlach na Litwie.

Jak zauważa belgijska telewizja RTL, z nagrania wideo opublikowanego na Twitterze wynika, że chodzi o rosyjskie myśliwce Su-27 (w kodzie NATO – Flanker).

Ponad 100 lotów

To nie pierwsze zdarzenie tego typu w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu na Bałtyku rosyjskie bombowce Su-24 z podwieszonymi bombami przeleciały nad uczestniczącym w ćwiczeniach NATO okrętem marynarki wojennej Belgii.

Dzień wcześniej natomiast rosyjski okręt podwodny klasy Kilo pojawił się na powierzchni morza w pobliżu Godetii, aby robić zdjęcia. Media wskazują, że jest to niezwykłe zdarzenie, ponieważ okręty podwodne zwykle wolą działać niewykryte.

Piloci państw NATO uczestniczących w misji Baltic Air Policing od początku roku wykonali łącznie ponad sto lotów w celu przechwycenia samolotów lecących w pobliżu granic krajów bałtyckich. Jak powiedział dziennikarzom dowódca bazy w Aemari ppłk Uelar Lohmus, w ubiegłym roku lotów takich było 130.

Sojusznicze patrole NATO

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku, gdy trzy kraje bałtyckie wstąpiły do NATO. Ponieważ nie dysponują one własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej.

Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach (Sziauliai) na Litwie. W 2014 roku misję wzmocniono, włączając do Baltic Air Policing bazę w estońskim Aemari. Obecnie w Szawlach dyżurują belgijskie F-16, a w estońskim Aemari niemiecki kontyngent z myśliwcami Eurofighter.

Polska uczestniczy w misji nad krajami bałtyckim od 2006 roku, dotychczas Polski Kontyngent Wojskowy Orlik odbył siedem zmian. Polska wysyłała po cztery MiGi-29. W 2017 r. po raz pierwszy na misję poleciały polskie F-16.

Operację wykonały belgijskie samoloty stacjonujące w Szawlach na Litwie Google Maps

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@BeAirForce

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości