Świat

Rosyjskie MSZ krytykuje władze w Kijowie. "Cyniczne plany" i "pozorowane działania"

Świat


Rosyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że propozycja ukraińskiego premiera w sprawie przeprowadzenia referendum na temat jedności państwa i decentralizacji władzy jest działaniem pozorowanym i jedynie pogłębi kryzys w kraju.

W środę premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że ukraiński rząd zaproponuje parlamentowi, by głosowanie odbyło się 25 maja, w dniu przedterminowych wyborów prezydenckich. "Zamiast rozpocząć szeroką ogólnokrajową dyskusję w sprawie poszukiwania dróg wyjścia z głębokiego politycznego i socjalno-ekonomicznego kryzysu z udziałem wszystkich sił politycznych i regionów, kijowskie władze zajmują się organizowaniem działań pozorowanych" - głosi oświadczenie rosyjskiego resortu dyplomacji. W komentarzu została przywołana deklaracja Jaceniuka o gotowości ukraińskich władz do zapewnienia dodatkowych gwarancji dla ludności rosyjskojęzycznej i innych językowych mniejszości.

"Nie wiadomo, o jakie dodatkowe gwarancje chodzi" - zaznaczyło rosyjskie MSZ. Dodało, że zgodnie ze słowami Jaceniuka rząd potwierdził swoją "wizję reformy regionalnej".

"Cyniczne" plany władz w Kijowie

Rosyjski resort wyraził również opinię, że plany władz w Kijowie są "cyniczne", biorąc pod uwagę operację wojskową prowadzoną na wschodzie Ukrainy przeciwko "własnym obywatelom".

Ogłaszając plany plebiscytu, Arsenij Jaceniuk nie użył słowa "referendum", lecz terminu "sondaż ogólnonarodowy". Oświadczył, że będzie on dotyczył "kwestii, które najbardziej niepokoją dziś społeczeństwo: problemów jedności państwa i jego niepodzielności terytorialnej oraz decentralizacji władzy". O możliwości zorganizowania referendum w sprawie ustroju państwowego w dniu 25 maja mówił w połowie kwietnia pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Wyraził wówczas przekonanie, iż większość obywateli poprze jedność i niepodzielność państwa. W ubiegłym tygodniu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 71 proc. mieszkańców kraju opowiedziałoby się w referendum za państwem unitarnym.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: