Rosjanie gromadzą okręty u wybrzeży Syrii. "Mogą wesprzeć ogniem operację lądową"

[object Object]
Media: siły morskie Rosji koło Syrii najliczniejsze od początku operacjirosyjskie ministerstwo obrony
wideo 2/35

Rosyjska marynarka wojenna rozlokowała na Morzu Śródziemnym najmocniejszą od czasu rozpoczęcia operacji w Syrii grupę okrętów - poinformował dziennik "Izwiestija". Osiem z 10 okrętów jest wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr.

Eksperci wojskowi, na których powołuje się gazeta, twierdzą, iż okręty mają za zadanie wsparcie ofensywy syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib.

Powołując się na ministerstwo obrony Rosji "Izwiestija" podały, że na Morzu Śródziemnym są obecnie okręty Floty Północnej, Bałtyckiej i Czarnomorskiej. Są to jednostki: krążownik Marszał Ustinow, niszczyciel Siewieromorsk, patrolowiec Pytliwyj, fregata Admirał Grigorowicz, małe okręty rakietowe: Grad Swijażsk, Wielikij Ustiug i Wysznij Wołoczok oraz okręty podwodne: Wielikij Nowgorod i Kołpino, a także tankowiec Iwan Bubnow.

Osiem okrętów bojowych jest wyposażonych w pociski Kalibr, na krążowniku Marszał Ustinow znajduje się system rakietowy Wulkan. Dalsze jednostki rosyjskiej marynarki są w pobliżu - twierdzą "Izwiestija".

Krążownik Marszał UstinowWikipedia (CC BY-SA 4.0)

Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział dziennikowi, że w razie potrzeby okręty rosyjskie wesprą ofensywę armii syryjskiej. - Właśnie w tym celu na Morze Śródziemne skierowano jednocześnie osiem jednostek z pociskami Kalibr. Te zestawy skutecznie bombardują cele na wybrzeżu, dlatego mogą wesprzeć ogniem wojska syryjskie prowadzące operację lądową - powiedział Bołtienkow.

Informację o tym, że Rosja zwiększa swoją grupę okrętów na Morzu Śródziemnym podał również dziennik "Kommiersant" we wtorkowym wydaniu.

Niszczyciel SiewieromorskWikipedia (CC BY SA 4.0)

Rosja oskarża USA

Resort obrony Rosji oskarżył w poniedziałek Stany Zjednoczone o przygotowywanie ataku rakietowego na syryjskie siły rządowe. Zdaniem przedstawiciela resortu Igora Konaszenkowa, USA zwiększają liczbę środków przenoszenia rakiet w regionie, by przeprowadzić atak "po zaplanowanej prowokacji z rzekomym zastosowaniem broni chemicznej w prowincji Idlib" przez syryjskie siły rządowe.

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości