Świat

Rosyjskie czołgi w odpowiedzi na "niestabilność"

Świat

 
kremlin.ruT-90 trafi do Afryki i Azji Środkowej

Rosja dostarczy Algierii i Turkmenistanowi 150 czołgów T-90 o łącznej wartości 500 mln dolarów - podał moskiewski dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła zbliżone do państwowej firmy rosyjskiej handlującej uzbrojeniem.

Rosoboroneksport, przedsiębiorstwo zajmujące się eksportem broni, zawarło latem i jesienią ubiegłego roku kontrakty na dostawy 30 czołgów T-90 do Turkmenistanu i 120 czołgów tego samego typu do Algierii, a więc krajów obawiających się rewolucji na wzór tych, które wybuchły w świecie arabskim - napisały "Wiedomosti".

W przypadku Algierii "kontrakt został zawarty z uwagi na rosnącą niestabilność w regionie, po rewolucjach w Tunezji i Egipcie oraz wojnie w Libii" - podkreśla źródło zbliżone do Rosoboroneksportu.

W 2010 roku Rosja dostarczyła już 10 czołgów T-90 do Turkmenistanu i 185 do Algierii - informują "Wiedomosti". Armia rosyjska odmówiła zakupu tego typu czołgów z uwagi na ich wysoką cenę oraz jakość gorszą w porównaniu z czołgami produkowanymi w Niemczech i Izraelu.

Rosja negocjuje obecnie sprzedaż T-90 do Kazachstanu, Azerbejdżanu i Indonezji - piszą "Wiedomosti".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru