Świat

Miedwiediew: Rosja będzie się bronić. Ukraińscy robotnicy nie dostaną pozwolenia na pracę

Świat


"Pogorszenie naszych stosunków z Ukrainą jest nieuniknione w przypadku zastosowania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w takiej postaci, w której ją podpisano" - ostrzegł Ukraińców premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W poniedziałkowej "Niezawisimej Gaziecie" opublikował artykuł o przyszłości relacji rosyjsko-ukraińskich, w którym podkreślił m.in., że Ukraińcy na granicy będą teraz "szczegółowo sprawdzani" przez pograniczników.

Rosja uprzedziła Ukrainę, że według wstępnych obliczeń ukraińska gospodarka będzie tracić co najmniej 33 miliardy dolarów rocznie z powodu zerwania lub zawieszenia kontraktów i umów gospodarczych.

"Rosja będzie się bronić"

"Rosja będzie bronić interesów swoich producentów i rynków" - pisze Miedwiediew. Podkreśla, że Rosja wdrożyła system monitoringu wypełnienia gospodarczej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską, by wykrywać możliwe pojawienie się na rosyjskim rynku towarów z UE w cenach dumpingowych pod postacią towarów ukraińskich.

"Na liście kontrolnej znalazła się niemal cała produkcja z Ukrainy - od wieprzowinę po statki. W przypadku znalezienia takich 'ukraińskich' towarów będą one objęte stosownym podatkiem, żeby ochronić rodzimych producentów przed nieuczciwą konkurencją" - pisze premier Rosji.

Podkreśla, że w wielu rodzinach ukraińskich jedynym źródłem utrzymania są pieniądze zarabiane podczas pracy w Rosji.

Ukraińcy bacznie pilnowani na granicy

"Eksperci oceniają, że do prac sezonowych do Rosji przyjeżdża ok. 6 mln Ukraińców. Od 1 stycznia do Rosji wjechało ponad 4 mln osób. To ponad jedna dziesiąta populacji Ukrainy. (…) I tylko z powodu działań Ukrainy Rosja będzie zmuszona zamknąć to źródło. Od 1 stycznia 2015 roku zwyczajni ukraińscy robotnicy, którzy stanowią gros przyjeżdżających do pracy w Rosji, nie dostaną pozwolenia na pracę" - ostrzega Miedwiediew.

"Ponadto będziemy bardziej surowo traktować kwestię przestrzegania terminów pobytu w naszym kraju - 90 dni w ciągu pół roku. Wcześniej wystarczyło wyjechać z Rosji i znowu wjechać z powrotem, by bez problemu pracować przez kolejne trzy miesiące. Teraz nasi pogranicznicy będą ze szczególną uwagą traktować takich Ukraińców - 'podróżników' bez pozwolenia na pracę w Rosji. Możliwe straty finansowe Ukraińców, którzy zostaną pozbawieni możliwości zarabiania w Rosji, wynoszą ok. 11-13 mld dolarów, a więc ni mniej ni więcej niż 7 proc. PKB" - przestrzega rosyjski premier.

Premier pyta o budżet

"Chciałoby się zapytać kijowskich polityków: czy uwzględnili te nowe obciążenia dla budżetu państwa, nie wspominając o budżecie ukraińskich rodzin?" - pyta Miedwiediew.

Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina została ratyfikowana przez parlamenty obu stron we wrześniu. W wyniku rozmów z Ukrainą i Rosją Unia zgodziła się opóźnić ustanowienie strefy wolnego handlu UE-Ukraina do 31 grudnia 2015 roku. Rosja twierdzi bowiem, że umowa UE-Ukraina będzie mieć negatywny wpływ na jej interesy gospodarcze.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz / Źródło: "Niezawisimaja Gazieta", censor.net.ua

Tagi:
Raporty: