Świat

Moskwa: nowa turecka prowokacja. "Jedynie przez przypadek udało się uniknąć tragedii"

Świat

Aktualizacja:
Wikipedia (CC BY SA 3.0) | ВодникNiszczyciel Smietliwyj oddał strzały ostrzegawcze

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w niedzielę, że jeden z jego okrętów został zmuszony do oddania strzałów ostrzegawczych na Morzu Egejskim, by uniknąć kolizji z tureckim kutrem rybackim. Rosja wezwała attache wojskowego Turcji w związku z incydentem i ostrzegła Ankarę przed "fatalnymi konsekwencjami".

Rosyjskie ministerstwo podało, że niszczyciel Smietliwyj znajdował się w odległości 22 kilometrów od greckiej wyspy Limnos w północnej części Morza Egejskiego. Załoga spostrzegła kuter, który znajdował się w odległości 1000 metrów i zbliżał się do stojącej na kotwicy rosyjskiej jednostki.

Według strony rosyjskiej kuter nie odpowiadał na próby nawiązania łączności radiowej, ani też nie reagował na sygnały wizualne i rakiety sygnalizacyjne. Gdy zbliżył się na ok. 600 metrów, na rosyjskim okręcie oddano ogień z broni lekkiego kalibru.

Kuter zmienił kurs i minął rosyjski okręt bez prób nawiązania kontaktu - podało ministerstwo obrony w Moskwie.

Ministerstwo obrony zaprotestowało przeciwko "nowej tureckiej prowokacji wymierzonej w rosyjski kontyngent wojskowy, który wypełnia swą misję w walce z międzynarodowym terroryzmem w Syrii". Ostrzegło Turcję przed "fatalnymi konsekwencjami". "Jedynie przez przypadek udało się uniknąć tragedii" - głosi komunikat wydany przez rosyjskie władze wojskowe, nawiązując do faktu, że rosyjski niszczyciel "Smietliwyj" zmuszony był oddać strzały ostrzegawcze, aby uniknąć kolizji.

Napięte stosunki

Stosunki rosyjsko-tureckie pozostają bardzo napięte od końca listopada, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły nad Syrią rosyjski bombowiec.

Moskwa w odpowiedzi na strącenie samolotu, który zdaniem Ankary wtargnął w turecką przestrzeń powietrzną, a w opinii Kremla pozostawał w syryjskiej strefie lotów, wprowadziła embargo na szereg tureckich produktów żywnościowych i zawiesiła współpracę międzypaństwową w różnych dziedzinach.

Autor: pk,kg//gak / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Водник

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości