Rosyjski generał straszy amerykańską tarczą antyrakietową w Polsce

Test nowej wersji antyrakiety SM-3
Test nowej wersji antyrakiety SM-3
MDA (nagranie bez dźwięku)
MDA (nagranie bez dźwięku)Test nowej wersji antyrakiety przeznaczonej do bazy w Redzikowie

Przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Wiktor Poznichir oświadczył we wtorek, że program obrony przeciwrakietowej USA niszczy system bezpieczeństwa międzynarodowego. Wyraził też przekonanie, że tarcza może zostać użyta do uderzenia w cele w Rosji.

- Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego, USA dążą do uzyskania przewagi strategicznej kosztem osłabienia potencjału powstrzymywania Rosji i Chin. Może to doprowadzić do poważnych następstw w sferze bezpieczeństwa - powiedział generał, cytowany przez rosyjskie media.

"Rosja jest zmuszona..."

Występując na rosyjsko-chińskiej konferencji w Genewie Poznichir oświadczył, że tarcza antyrakietowa stanowi bodziec do zwiększania potencjału rakietowego na świecie, prowokując w ten sposób nowy wyścig zbrojeń.

Generał zarzucił Waszyngtonowi odrzucanie inicjatyw rosyjskich w sferze obrony przeciwrakietowej. W związku z tym - oznajmił - Rosja jest zmuszona do podejmowania adekwatnych działań, tak by zapobiec naruszeniu obecnej równowagi sił w sferze zbrojeń strategicznych.

Przedstawiciel Sztabu Generalnego wyraził przekonanie, że będące elementem amerykańskiej tarczy wyrzutnie w Polsce i Rumunii pozwalają na to, by "potajemnie i w krótkim czasie" przeprowadzić zamianę antyrakiet na pociski manewrujące Tomahawk. - Na celowniku tych pocisków może znaleźć się praktycznie cała europejska część Rosji - oświadczył wojskowy.

Moskwa powtarza zarzuty

Generał powtórzył ocenę przedstawicieli Rosji o tym, że rozmieszczenie w Europie elementów tarczy antyrakietowej USA narusza układ o likwidacji rakiet średniego zasięgu (INF) z 1987 roku. Oświadczył, że Moskwa niejednokrotnie wyrażała z tego powodu swoje zaniepokojenie, jednak nie doczekała się reakcji ze strony Stanów Zjednoczonych.

Budowa tarczy antyrakietowej. Materiał magazynu "Polska i świat" z 13.05.2016
Budowa tarczy antyrakietowej. Materiał magazynu "Polska i świat" z 13.05.2016tvn24

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości