TVN24 | Świat

Posunięcie związane z "drażliwymi kwestiami". Rosyjski dyplomata wydalony z Macedonii Północnej

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Ambasador Federacji Rosyjskiej został wezwany 14 maja do resortu dyplomacji Macedonii Północnej, aby odebrać notę z nakazem opuszczenia kraju - poinformowało MSZ w oświadczeniu. Niewykluczona jest retorsja ze strony Moskwy.

Macedonia Północna, kraj liczący nieco ponad dwa miliony mieszkańców, który utrzymuje dobre stosunki z Moskwą, nie podając powodów podjęcia swojej decyzji, wydaliła rosyjskiego dyplomatę z ambasady w Skopje. Ambasador Federacji Rosyjskiej został wezwany 14 maja do resortu dyplomacji Macedonii Północnej, aby odebrać notę z nakazem opuszczenia kraju - poinformowało MSZ w oświadczeniu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Macedońskie źródła rządowe sprecyzowały, że zachowanie tego dyplomaty nie było "zgodne" z normami obowiązującymi w Macedonii Północnej, która zareagowała, aby 'bronić swojej suwerenności".

Prezydent Macedonii Północnej, Stewo Pendarowski, powiedział, że posunięcie dyplomatyczne było związane z "drażliwymi kwestiami". - Na podstawie tego, co widziałem, sprawa została udokumentowana przez odpowiednie instytucje, to nie była improwizacja - powiedział Pendarowski.

Ambasada Rosji w Skopje powiedziała mediom, że "środki odwetowe" zostaną zbadane.

Europejskie kraje wydalają rosyjskich dyplomatów

Jest to już drugi przypadek od czasu niepodległości państwa w 1991 roku, gdy dochodzi do wydalenia rosyjskiego dyplomaty. W 2018 roku Skopje wydaliło dyplomatę na znak solidarności z Wielką Brytanią, która oskarżyła Kreml o usiłowanie zabójstwa byłego podwójnego agenta na swoim terytorium.

Rosja stanęła w obliczu fali wydaleń swoich dyplomatów w Europie po tym, gdy czeskie władze oskarżyły rosyjskich agentów o doprowadzenie do wybuchów w składach broni na terenie Czech w 2014 roku.

Stany Zjednoczone wydaliły także rosyjskich dyplomatów w związku z oskarżeniami o wpływanie Rosji na wynik amerykańskich wyborów.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP