Świat

Rosyjski samolot transportowy rozbił się w Syrii

Świat

Rosjanie wspierają reżim Asada. W listopadzie Władimir Putin pojechał do Syrii z roboczą wizytą
Rosjanie wspierają reżim Asada. W listopadzie Władimir Putin pojechał do Syrii z roboczą wizytą kremlin.ru
wideo 2/28

W katastrofie rosyjskiego samolotu transportowego An-26 przy próbie lądowania w bazie Hmejmim w Syrii zginęło 39 osób. Wszystkie ofiary to żołnierze sił zbrojnych Rosji - podało we wtorek ministerstwo obrony w Moskwie. Wcześniej informowano o 32 zabitych

"Według uściślonych danych na pokładzie samolotu transportowego An-26 (...) znajdowało się 33 pasażerów i sześciu członków załogi" - podało ministerstwo we wtorek wieczorem.

W komunikacie powtórzono ocenę, że nie doszło do ostrzelania samolotu. "Komisja ministerstwa obrony bada wszelkie możliwe wersje" - dodano w oświadczeniu. Wcześniej resort podał, że przyczyną katastrofy mogła być usterka techniczna. Samolot rozbił się we wtorek około 500 metrów od progu pasa startowego. Do katastrofy doszło około godziny 14 czasu miejscowego (13 w Polsce). Dziennik "Izwiestija" podał, że na miejscu katastrofy odnaleziono rejestrator lotów (tzw. czarną skrzynkę) i przewieziono go do bazy Hmejmim. Rosyjskie media przekazują, powołując się na źródła w kręgach lotniczych, że warunki pogodowe nie były trudne. Według tych źródeł An-26 leciał do bazy Hmejmim z lotniska pod Aleppo.

Największa katastrofa od grudnia 2016 roku

An-26 jest przeznaczony do transportu ładunków na małe i średnie odległości. Maszyna może znajdować się w powietrzu około dwóch godzin. Używa się jej do przewozu pasażerów na wysokości do 6000 metrów. W Syrii podczas lądowania na bazie Hmejmim An-26 często są osłaniane przez śmigłowce bojowe - podajr dziennik "Kommiersant". Jak informuje TASS, samoloty typu An-26 są wykorzystywane przede wszystkim przez rosyjskie siły zbrojne (ponad 100 maszyn), Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (20 samolotów) i siły powietrzne Ukrainy (około 20 samolotów). Agencja zaznacza, że od rozpoczęcia 30 września 2015 roku operacji rosyjskich sił zbrojnych w Syrii Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej utraciły łącznie dziewięć maszyn.

Wtorkowa katastrofa jest największą dla rosyjskiego lotnictwa wojskowego od grudnia 2016 roku, gdy rozbił się po starcie z Soczi samolot Tu-154 lecący do Syrii. Zginęły wówczas 92 osoby, w tym artyści słynnego Chóru Aleksandrowa.

Rosyjskie bazy są w porcie Tartus i na lotnisku Hmejmim obok miasta Latakiatvn24

Konflikt w Syrii

Wojna w Syrii w ciągu prawie siedmiu lat pochłonęła ponad 340 tysięcy ofiar śmiertelnych i przekształciła się w złożony konflikt, w który są zaangażowane regionalne i światowe mocarstwa. Konflikt zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez siły reżimu Asada prodemokratycznych manifestacji.

Rosja od września 2015 roku wspomaga z powietrza operacje syryjskich sił rządowych przeciwko organizacji Państwa Islamskiego (IS) oraz innym rebeliantom walczącym z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty: