Fragmenty rosyjskiej rakiety mają spaść na Ziemię, główny waży cztery tony. "Gdzie, nie wie nikt"

Źródło:
CNN

Eksperci śledzą pozostałości rosyjskiej rakiety, które mają w niekontrolowany sposób wejść w ziemską atmosferę w ciągu najbliższych kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin. - Chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowało to szkody lub krzywdę kogokolwiek, ryzyka nie można zignorować - powiedział stacji CNN Holger Krag z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ciężka rakieta Angara-A5 została wystrzelona w poniedziałek, 27 grudnia, z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim w północno-zachodniej Rosji. Według państwowej agencji informacyjnej TASS, podczas startu testowano nowy górny stopień rakiety, ale był problem z odpaleniem jego silnika.

- Można śmiało powiedzieć, że w ciągu najbliższych 24 godzin spadnie, ale gdzie, nikt nie może powiedzieć – powiedział Holger Krag z Europejskiej Agencji Kosmicznej, cytowany przez portal telewizji CNN w środę wieczorem. - Chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowało to szkody lub krzywdę kogokolwiek, ryzyka nie można zignorować – dodał.

Testowy start rakiety nośnej klasy ciężkiej Angara-A5. Zdjęcie z grudnia 2020 rokuRussian Defense Ministry Press Service/Associated Press/East New

Fragment rakiety waży około czterech ton bez paliwa

Jak pisze CNN, większość kosmicznych śmieci spala się po powrocie do ziemskiej atmosfery, ale możliwe jest, że większe części spowodują szkody, jeśli spadną w zaludnionych regionach.

Portal amerykańskiej telewizji przypomina, że w maju 2021 roku "NASA ostro skrytykowała Chiny" za "niespełnienie odpowiednich standardów" po tym, jak szczątki wymykającej się spod kontroli rakiety użytej do wystrzelenia chińskiej stacji kosmicznej spadły do Oceanu Indyjskiego.

Uważa się, że fragment rosyjskiej rakiety, który ma spaść na Ziemię, jest mniejszy niż szczątki chińskiej rakiety.

- Waży około czterech ton bez paliwa, w porównaniu do około 20 ton w przypadku chińskiej rakiety Długi Marsz 5B - powiedział Krag.

Czytaj więcej: Niekontrolowane wejście w atmosferę chińskiej rakiety

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Russian Defense Ministry Press Service/Associated Press/East New