Rosyjska policja uderza w organizację broniącą praw wyborców. Zabrali komputery

Świat

Evgeny Vvedenskiy/CC BY-SA 4.0Przeszukania mają mieć związek z uchylaniem się od płacenia podatków przez regionalny oddział Gołosu

Rosyjska policja dokonała we wtorek przeszukań w siedzibie organizacji pozarządowej Gołos, broniącej praw wyborców i w domach jej działaczy, w tym u współprzewodniczącego Grigorija Mielkonjanca - poinformowała adwokatka organizacji Olga Gniezdiłowa.

Powiedziała, że funkcjonariusze policji zarekwirowali komputery aktywistów, w których domach przeprowadzono rewizje.

Przeszukania przed wyborami

Policja twierdzi, że przeszukania są związane ze śledztwem w sprawie uchylania się od płacenia podatków przez regionalny oddział Gołosu w mieście Samara nad Wołgą.

Z kolei Mielkonjanc skrytykował w komunikacie na stronie internetowej Gołosu próby wywierania presji na organizację i zarzucił władzom, że chcą uniemożliwić monitorowanie wyborów regionalnych w Rosji, które mają się odbyć jesienią.

Monitorowali wybory

Pozarządowy Gołos działa w Rosji od 2002 roku. Zajmował się monitorowaniem wyborów wszystkich szczebli w Federacji Rosyjskiej, szkoleniem obserwatorów na wybory i dokumentowaniem przypadków łamania ordynacji wyborczej, w tym podczas wyborów parlamentarnych w roku 2011, które wyniosły do władzy proputinowską partię Jedna Rosja, i podczas wyborów prezydenckich, po których na Kreml wrócił Władimir Putin.

W roku 2013 organizacja Gołos zaprzestała działalności, gdyż odmówiła zarejestrowania się w charakterze tzw. zagranicznego agenta, podkreślając, że prowadzi działalność społeczną, a nie polityczną.

Rejestr "zagranicznych agentów"

W czerwcu 2013 ro Ministerstwo Sprawiedliwości FR przymusowo wpisało Gołos do rejestru "zagranicznych agentów", co wymusza ustawa na tych organizacjach, które otrzymują środki z zagranicy. Za odmowę dobrowolnego wystąpienia do resortu sprawiedliwości Rosji o wpisanie do rejestru "zagranicznych agentów" Gołos został ukarany grzywną. We wrześniu 2014 roku moskiewski sąd miejski nakazał Ministerstwu Sprawiedliwości wykreślenie stowarzyszenia Gołos z rejestru "zagranicznych agentów" i zwrócenie tej organizacji pozarządowej 400 tys. rubli (10,8 tys. USD) wpłaconych z tytułu grzywny.

Sąd miejski powołał się na orzeczenie Sądu Konstytucyjnego FR z kwietnia 2014 roku, w którym ten uznał, że organizacje nie powinny być rejestrowane jako "zagraniczni agenci", jeśli zrezygnowały z otrzymywania grantów z zagranicy, co stało się w przypadku Gołosu.

Steven Seagal został obywatelem Rosji. Na nagraniu: wizyta u prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenkipresident.gov.by
wideo 2/18

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Evgeny Vvedenskiy/CC BY-SA 4.0