Rosyjska dywizja na Krymie. Ma pomóc w walce z "dywersantami"

Etap końcowy ćwiczeń Kaukaz 2016
Etap końcowy ćwiczeń Kaukaz 2016
mil.ru
mil.ruEtap końcowy ćwiczeń Kaukaz 2016 w Południowym Okręgu Wojskowym, obejmującym Krym

W Sewastopolu na Krymie została utworzona 47. dywizja obrony terytorialnej – podała w czwartek rosyjska gazeta "Izwestia". Formacja ma pomóc organom śledczym w walce z "terrorystami i dywersantami".

Gazeta powołuje się na źródła w rosyjskim ministerstwie obrony. Rozmówca tytułu powiedział, że dywizja została utworzona pod koniec sierpnia. W jej skład wchodzą rezerwiści. "W dywizji nie ma żołnierzy i oficerów czynnej służby" – piszą "Izwestia".

"W czasie ćwiczeń strategicznych Kaukaz 2016 jeden z batalionów dywizji został postawiony w stan gotowości bojowej i przystąpił do wykonywania zadań" – mówił rozmówca gazety. Jednym z takich zadań była "ochrona obiektów wojskowych i cywilnych w Sewastopolu (gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska - red.) i na terytorium całego półwyspu". Wojskowi formacji ćwiczyli także taktykę "zatrzymywania i likwidowania wrogich dywersantów".

W przypadku "zagrożenia bezpieczeństwa" na półwyspie szeregi dywizji mają zasilić rezerwiści z innych regionów Rosji.

Koncentracja wojsk

Publikacja w gazecie "Izwestia" pojawiła się po niedawnych ćwiczeniach Kaukaz 2016 (zakończyły się 10 września), które odbyły się w Południowym Okręgu Wojskowym, obejmującym m.in. zaanektowany w 2014 r. przez Rosję Krym. W manewrach wzięło udział ponad 12 tys. żołnierzy. W końcowej fazie ćwiczeń na Krymie uczestniczyły wszystkie rodzaje wojsk rosyjskich.

Ukraiński wywiad informował w czasie manewrów, że Rosja skoncentrowała na kierunku południowo-zachodnim ok. 100 tys. żołnierzy, ponad 10 tys. sztuk sprzętu wojskowego, 60 okrętów i 400 samolotów. Eksperci w Kijowie wyrażali opinie, że w czasie ćwiczeń Kaukaz 2016 siły zbrojne Rosji opracują techniki prowadzenia operacji militarnej przeciwko Ukrainie.

[object Object]
15.03 | Jak wygląda życie mieszkańców Krymu rok po aneksji przez Rosję?Fakty TVN
wideo 2/4

Autor: tas / Źródło: Izwestia, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Raporty:
Pozostałe wiadomości