Świat

Rosyjska Duma chce wprowadzić nowy termin prawny: "kraj-agresor"

Świat

tvn24Rosyjscy deputowani wprowadzają nowy termin prawny

Rosyjscy deputowani chcą wprowadzić do rosyjskiego ustawodawstwa nowe pojęcie "kraj-agresor", którym określano by kraje wprowadzające sankcje na Rosję, jej obywateli oraz osoby prawne - informują rosyjskie media.

Poprawki mają być wniesione jednocześnie do kilku federalnych ustaw przez deputowanych reprezentujących wszystkie frakcje w rosyjskiej Dumie, niższej izbie parlamentu. "Rządowi Federacji Rosyjskiej w celu ochrony podstaw ustroju konstytucyjnego, zagwarantowania obrony kraju i bezpieczeństwa państwa, ochrony rynku wewnętrznego Federacji Rosyjskiej i rozwoju narodowej gospodarki przyznaje się prawo ustalenia, kto jest 'krajem-agresorem'" - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, cytowanym przez internetowe wydanie dziennika "Izwiestija". Według dokumentu zagraniczne osoby fizyczne i prawne, zarejestrowane w "kraju-agresorze", a także rosyjskie osoby prawne, zależne od osób zagranicznych będą miały zakaz prowadzenia na terytorium Rosji audytu, usług prawnych i konsultingowych.

Co najmniej sześć wielkich firm z sankcjami

Jak powiedział dziennikowi jeden z inicjatorów ustawy deputowany Jewgienij Fiedorow, państwo będzie miało prawo określić, jakie firmy znajdą się na liście, objętej sankcjami. Jednak, według niego, znajdzie się na niej co najmniej sześć wielkich, działających w Rosji, amerykańskich firm audytorskich i konsultingowych, takich jak Ernst&Joung czy Deloitte. Projekt ustawy ma być omawiany w Dumie jesienią.

"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.org (GNU)