Świat

Rosyjscy żołnierze skazani za kradzież pieniędzy z kart Przewoźnika. Będzie apelacja

Świat

Aktualizacja:
TVN24Szabrownicy ze Smoleńska zostali skazani

Garnizonowy Sąd Wojskowy w Smoleńsku skazał w środę na dwa lata kolonii karnej Siergieja Syrowa - głównego oskarżonego o kradzież pieniędzy z kart bankowych Andrzeja Przewoźnika. Pozostali trzej oskarżeni otrzymali wyroki w zawieszeniu od roku i ośmiu miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności. Obrończyni Syrowa uznała wyrok na niego za zbyt surowy i zapowiedziała złożenie apelacji.

Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM), był jedną z ofiar katastrofy samolotu Tu-154M, który rozbił się na smoleńskim lotnisku 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Chcieli więcej

Prokurator wojskowy żądał dla oskarżonych od 2,5 do 3 lat łagru. Proces toczył się przed Garnizonowym Sądem Wojskowym w Smoleńsku. Wszyscy czterej skazani - Siergiej Syrow, Artur Pankratow, Jurij Sankow i Igor Pustowar - to byli żołnierze służby zasadniczej z jednostki wojskowej nr 06755 na lotnisku Siewiernyj. Byli oni wśród żołnierzy skierowanych do ochrony miejsca wypadku. Sankow i Pustowar zostali skazani na dwa lata łagru, jednak sąd zawiesił im wykonanie kar na dwa lata. Natomiast Pankratowa skazano na rok i osiem miesięcy pozbawienia wolności, także z zawieszeniem wykonania kary na dwa lata. Za okoliczności łagodzące sędzia Rauf Ibragimow uznał przyznanie się oskarżonych do winy i ich współpracę ze śledczymi, jak też fakt, że mają na utrzymaniu małe dzieci.

Będzie apelacja

Sędzia nakazał też aresztowanie, od razu na sali sądowej, Syrowa, którego dotąd obowiązywał jedynie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Ibragimow zdecydował ponadto, że do czasu uprawomocnienia się wyroku Syrow będzie przebywał w areszcie śledczym w Smoleńsku. Obrończyni Syrowa, Ludmiła Kniaziewa, uznała wyrok na niego za zbyt surowy i zapowiedziała złożenie apelacji. Zdaniem adwokatki w ciągu prawie czterech lat, jakie upłynęły od popełnienia przestępstwa, jej klient udowodnił, że zrozumiał swój czyn. W ocenie Kniaziewej, Syrow się zmienił. Obrończyni zauważyła, że założył rodzinę.

Na miejscu katastrofy

To Syrow na miejscu katastrofy Tu-154M znalazł torbę z portfelem, z którego ukradł karty bankowe należące do Przewoźnika. Znajdowały się na nich środki stanowiące równowartość sumy 379 tys. rubli (około 11,5 tys. dolarów). Syrow znalazł też w portfelu sekretarza generalnego ROPWiM kartkę papieru, na której były zapisane numery PIN do kart bankowych. Po powrocie do jednostki poinformował on o znalezisku Pankratowa, Sankowa i Pustowara. Zaproponował im również pobranie pieniędzy z kart, na co ci się zgodzili. Samowolnie opuściwszy jednostkę, udali się do Smoleńska, gdzie - jak ustaliła prokuratura - podjęli próbę pobrania z kart wszystkich znajdujących się na nich środków. Jednak w związku z ustalonym limitem wypłat gotówkowych udało im się pobrać jedynie 56 tys. rubli (około 1,7 tys. dolarów). Pieniądze te wydali na własne potrzeby.

Postawiono im zarzuty "kradzieży dokonanej przez grupę osób w wyniku wcześniejszej zmowy" i "usiłowanie kradzieży cudzej własności o znacznej wartości". Zostali zatrzymani 8 czerwca 2010 roku. W czasie śledztwa wszyscy czterej przyznali się do winy. W ramach prewencji zostali wzięci pod nadzór dowództwa jednostki wojskowej. Po zakończeniu przez nich służby wojskowej zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania miejsc zamieszkania.

W końcu się przyznali

27 sierpnia, w pierwszym dniu procesu, Pankratow, Sankow i Pustowar skorygowali zeznania złożone w śledztwie; oświadczyli, że przyznają się do kradzieży pieniędzy z karty Przewoźnika, ale nie przyznają się do usiłowania wypłacenia środków pieniężnych z innych znalezionych w jego portfelu kart. Przed sądem wszyscy czterej wyrazili skruchę i przeprosili rodzinę Przewoźnika. Wcześniej zwrócili zrabowane pieniądze i zgodzili się wypłacić wdowie po sekretarzu generalnym ROPWiM, Jolancie Przewoźnik, zażądane przez nią zadośćuczynienie za krzywdę moralną w wysokości 10 tys. zł (pani Przewoźnik poprosiła, aby kwotę tę wpłacono na rachunek stowarzyszenia Memoriał, organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej zbrodnie stalinowskie). Trzej oskarżeni byli już karani - Syrow za grabież, Pankratow za fałszowanie pieniędzy, Sankow za kradzież. Karany nie był tylko Pustowar. Własne śledztwo w sprawie kradzieży kart kredytowych Przewoźnika od maja 2010 roku prowadzi też Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Po wszczęciu śledztwa warszawska prokuratura informowała, że po katastrofie, w dniach 10-12 kwietnia, z karty kredytowej należącej do Przewoźnika dokonano 11 wypłat i pobrano z niej w sumie około 6 tys. zł. Jednocześnie podjęto też sześć nieudanych prób wypłaty pieniędzy z innej karty.

Autor: mn,kg/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24