Rosyjscy weterani "niewpuszczeni do Bundestagu"

[object Object]
Weteran armii Andersa przegrał z ZUS-emTTV
wideo 2/20

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zabrało głos w sprawie incydentu z grupą weteranów rosyjskich, którzy wybrali się na wycieczkę do niemieckiego Bundestagu, jednak nie zostali do niego wpuszczeni. "To techniczne nieporozumienie" – oświadczył resort, który tłumaczy przyczynę trwającą w tym czasie sesją plenarną. Niektóre media rosyjskie informują jednak o tym, że w tym czasie Bundestag zwiedzali weterani z USA i Wielkiej Brytanii.

Grupa weteranów rosyjskich wybrała się na wycieczkę do niemieckiego Bundestagu 23 kwietnia. Nie została jednak tam wpuszczona.

"W związku z pojawiającą się informacją o incydencie w Reichstagu [obecnie niemiecki parlament to Bundestag, Reichstag zakończył żywot wraz z III Rzeszą - red.] z udziałem delegacji Rady Weteranów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na czele z jej przewodniczącym, generałem armii W. F. Jermakowym uważamy za stosowne ogłosić, co następuje. Najwyraźniej doszło do czysto technicznego nieporozumienia. Jeszcze na etapie opracowania programu wizyty delegacji wiadomo było, że 23 kwietnia pełnowartościowe zwiedzanie Reichstagu nie odbywa się ze względu na sesję plenarną Bundestagu. Możliwe było jedynie zwiedzanie kopuły budynku" - napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

"Po interwencji przedstawiciela rosyjskiego Domu Nauki i Kultury w Berlinie, służba bezpieczeństwa Reichstagu przeprosiła za zaistniałą sytuację. Delegacja przeprosiny przyjęła. Incydent uważamy za zamknięty” - podkreślił resort.

Rozgłośnia Echo Moskwy cytowała rzecznika MSZ Aleksandra Łukaszewicza, który powiedział, że "pojawiające się doniesienia w sprawie incydentu z delegacją nie odpowiadają rzeczywistości, jednak sam fakt wywołuje kategoryczne oburzenie".

Rzecznik MSZ odniósł się do doniesień mediów, które relacjonowały, że "weterani rosyjscy nie weszli do Bundestagu, bo w tym samym czasie przebywały tam grupy kombatantów z USA i Wielkiej Brytanii".

"Reichstag, brany szturmem"

"Rosyjska ambasada w Niemczech szczegółowo uzgodniła listę wszystkich przedsięwzięć z udziałem weteranów ze stroną niemiecką. Kiedy weterani przybyli do Reichstagu, personel parlamentu odmówił wpuszczenia ich do budynku. Budynek ten weterani rosyjscy brali szturmem w 1945 r. Zawiesili tam czerwony sztandar, który stał się symbolem zwycięstwa w Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" - napisał rosyjski portal Archangielskije Nowosti.

Media w Rosji relacjonowały, że "rosyjskim weteranom odmówiono wejścia do Bundestagu bez wyjaśnień".

"Dopiero później strona rosyjska otrzymała pisemne wyjaśnienie, że weterani z Rosji nie mogli tam wejść, ponieważ przebywały tam delegacje weteranów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Warto nadmienić, że zarówno Amerykanie, jak i Brytyjczycy Reichstagu nie zdobyli" - kontynuowały Archangielskije Nowosti.

Portal komentował, że "rosyjscy weterani nie zostali wpuszczeni do Reichstagu po raz pierwszy od 1945 r.".

Okazją wyjazdu weteranów rosyjskich do Niemiec są m.in. obchody 70. rocznicy spotkania wojsk radzieckich z koalicjantami zachodnimi nad rzeką Łabą w Torgau.

Autor: tas\mtom\kwoj / Źródło: mid.ru, arnews.ru, Echo Moskwy, rg.ru

Pozostałe wiadomości