TVN24 | Świat

Rosyjskim dyplomatom w Waszyngtonie wygasają wizy. Ambasador skarży się na procedurę

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow poinformował, że Stany Zjednoczone poprosiły, by 24 dyplomatów rosyjskich, których wizy wkrótce stracą ważność, opuściło USA do 3 września. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price stwierdził, że rosyjski dyplomata "niedokładnie opisał sytuację".

- Otrzymaliśmy listę 24 dyplomatów, którzy, jak się oczekuje, opuszczą kraj do 3 września 2021 roku. Niemal wszyscy z nich wyjadą bez zamiany, dlatego że Waszyngton nagle zaostrzył procedurę wydania wiz – powiedział ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Agencja TASS, która przytacza jego słowa, powołuje się na tekst wywiadu dla magazynu "National Interest", przedrukowany na stronie ambasady Rosji na Facebooku. Według Antonowa władze USA "bez wyjaśnienia przyczyn" zaczęły anulować wizy małżonków i dzieci dyplomatów. Ambasador stwierdził w wywiadzie, że powszechne są "opóźnienia w przedłużeniu wiz, które utraciły ważność", i że celem tych opóźnień jest "usuwanie z kraju rosyjskich pracowników dyplomatycznych".

Departament Stanu odpowiada na krytykę ambasadora Rosji

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, odnosząc się do sprawy, powiedział, że Waszyngton nie wykorzystuje wiz rosyjskich dyplomatów jako zemsty na Moskwie. Powiedział, że rosyjski dyplomata "niedokładnie opisał sytuację".

Price nie kwestionował tego, że rosyjscy dyplomaci musieliby opuścić Stany Zjednoczone i powiedział, że to "nic nowego", że Rosjanie muszą ubiegać się o przedłużenie wiz po trzech latach. Podkreślił, że wnioski o wydanie wiz rozpatrywane są indywidualnie.

Placówki dyplomatyczne USA z zakazem zatrudniania Rosjan

W kwietniu władze w Moskwie zakazały placówkom dyplomatycznym USA w Rosji zatrudniania obywateli rosyjskich. 30 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że ta decyzja poważnie się odbije na pracy przedstawicielstw USA w Rosji. USA będą musiały zwolnić 182 miejscowych pracowników zatrudnionych w Moskwie, Władywostoku i Jekaterynburgu - wyjaśnił Blinken.

Z powodu zakazu zatrudniania Rosjan ambasada USA w Moskwie od maja ograniczyła świadczenie usług konsularnych. Zapowiedziała też redukcję personelu swojego konsulatu o 75 proc. Placówka zaleciła w maju, by mieszkający w Rosji Amerykanie, których wizy tracą ważność, opuścili Rosję do połowy czerwca. Obywatelom Rosji ambasada USA w Moskwie rekomendowała w poniedziałek, by wnioski o wizę amerykańską składali w innych krajach, tj. poza Rosją.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP