Rośnie liczba ofiar na Ukrainie

Świat

Aktualizacja:

Polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach - poinformowało w niedzielę wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wcześniej prezydent Ukrainy poprosił Lecha Kaczyńskiego o pomoc w walce z epidemią grypy, m.in. o to, by polskie laboratoria wykonały testy próbek na obecność wirusa grypy typu A/H1N1. Liczba ofiar grypy rośnie.

Jak informuje RCB, Ukraina wystąpiła z prośbą o pomoc międzynarodową dotyczącą przekazania m.in.: szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 dla grup najbardziej zagrożonych zachorowaniem, aparatury do mechanicznej wentylacji i respiratorów używanych w transporcie; leków i witamin, środków dezynfekujących oraz masek i rękawic ochronnych, a także wyposażenia laboratoriów wirusologicznych.

Diagnostyka to podstawa

- Trwa szacowanie zakresu pomocy rzeczowej, która mogłaby być udzielona Ukrainie. Sprawdzane są zasoby na poziomie centralnym, wojewódzkim i organizacji pozarządowy. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że na obecnym etapie najbardziej efektywne byłoby wsparcie w zakresie diagnostyki laboratoryjnej. (...) Za pośrednictwem MSZ przekazano stronie ukraińskiej propozycję udzielenia pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach - napisano w komunikacie.

Polski konsulat generalny we Lwowie informuje, że pierwsze transporty z polską pomocą docierają do tego miasta. Kraków wysłał na Ukrainę respirator, dwa tys. sztuk masek ochronnych, 70 kompletów ubrań ochronnych, tysiąc rękawic, 80 sztuk leku tamiflu. Z Wrocławia przekazano 10 tys. masek ochronnych oraz leki przeciwgrypowe.

RCB poinformowało, że w poniedziałek o godz. 11 zaplanowana została telekonferencja z udziałem ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego, komendanta głównego straży granicznej i dyrektora RCB z wojewodami, dyrektorami wojewódzkich wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi z województw: podkarpackiego i lubelskiego.

Także w poniedziałek o godz. 14.30 w Ministerstwie Zdrowia odbędzie posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy. Z informacji wojewódzkich i granicznych inspektorów sanitarnych w województwie lubelskim i podkarpackim wynika, że nie odnotowano tam nietypowego wzrostu liczby zachorowań grypopodobnych.

Ukraina potrzebuje pomocy

W niedzielę Juszczenko poinformował polskiego prezydenta, że obecnie priorytetem władz ukraińskich jest zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Właśnie dlatego Kijów potrzebuje teraz środków ochrony przeciwwirusowej. Z Polski na Ukrainę wysłano już niewielką ilość masek higienicznych, kombinezonów ochronnych dla medyków i środków medycznych. - Ukraina bardzo dziękuje za pomoc humanitarną, która jest przekazywana z Polski - zaznaczył prezydencki minister Mariusz Handzlik.

Rzeczniczka Juszczenki, Iryna Wannikowa poinformowała, że pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie pomocy humanitarnej w związku z epidemią grypy, jest Polska. Podkreśliła, że stało się to możliwe dzięki ustaleniom między Wiktorem Juszczenką i Lechem Kaczyńskim.

60 ofiar grypy

Obaj prezydenci rozmawiali w sobotę w sprawie pomocy dla Ukrainy dwukrotnie. Polski prezydent porozumiewał się w sprawie naszych możliwości pomocowych z premierem Donaldem Tuskiem.

Według najnowszych danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia, dotychczas wskutek epidemii grypy i powikłań pogrypowych w tym kraju zmarło 60 osób. Według resortu, ogólna liczba chorych wyniosła prawie 191 tysięcy ludzi. U 14 chorych stwierdzono wirusa A/H1N1, jedna osoba zmarła.

eko, kaw, nsz//mat

Źródło: PAP