Świat

Rosjanie zobaczą "Katyń" w marcu

Świat

Aktualizacja:
 
Archiwum"Katyń" - będzie też wyświetlany w Moskwie i w Petersburgu

Na 17 marca zaplanowano premierowy oficjalny pokaz filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w Moskwie - poinformowała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

(ZDROJEWSKI: "KATYŃ" ODKŁAMUJE HISTORIĘ)

Fakt, że na światową premierę "Katynia" przybyła kanclerz Niemiec Angela Merkel może być dowodem na to, że "mamy do czynienia z dziełem ważnym, wybitnym, istotnym z punktu widzenia międzynarodowego. Bogdan Zdojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego

 
Od 21 lutego Katyń dostępny na DVD - poinformował reżyser. Na konferencji obecny był m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski (PAP/Tomasz Gzell) PAP/Tomasz Gzell

Film zobaczą "ważne osoby"

Jak wyjaśniła, każdy z pokazów przeznaczony będzie dla innego środowiska. -Premierowy m.in. dla ważnych osób w Moskwie, drugi, organizowany przez Memoriał (rosyjską organizację pozarządową dokumentującą zbrodnie komunistyczne - red.) dla osób związanych z opozycją, trzeci - dla artystów - relacjonuje.

- Później pokażemy ten film także w Petersburgu, ustalanie terminu trwa - poinformowała szefowa PISF.

Jak dodała, do współorganizacji moskiewskiej premiery zaproszono rosyjską Federalną Agencję Kultury i Kinematografii.

"Katyń" - odkrywanie prawdy

Swój film Andrzej Wajda oparł na powieści Andrzeja Mularczyka „Post Mortem”. Bohaterami obrazu są nie tylko, a może nawet nie przede wszystkim, wymordowani w bestialski sposób żołnierze. Są nimi także ich rodziny - czekające na ich powrót żony i matki oraz żyjące wspomnieniami siostry i córki.

"Katyń" to nie tylko dokument zbrodni, której odtworzenie w obrazie zajęło zaledwie kilka, ale za to niezwykle ostrych ostatnich minut. "Katyń" to relacja z lat, kiedy o prawdzie tej zbrodni nie można było mówić. Najpierw widzimy relację Niemców z odkrywania masowych grobów, potem niemal takie same obrazki pokazuje propaganda radziecka. A przecież rodzinom ofiar chodzi jedynie o możliwość pamięci. I o prawdę. To za nią płaci się bardzo wysoką cenę.

"Kłamstwo katyńskie" w rosyjskich mediach

Pokaz filmu w Rosji ma tym większe znaczenie, że w ostatnich kilku miesiącach co najmniej cztery razy w rosyjskich mediach zanegowano prawdę o zbrodni katyńskiej. Artykuły takie opublikowała m.in. rządowa "Rossijskaja Gazieta", popularna "Komsomolskaja Prawda", stacja TV Centr (TVC) oraz dziennik "Niezawisimaja Gazieta".

ROSYJSKIE MEDIA ZNÓW NEGUJĄ PRAWDĘ O KATYNIU - CZYTAJ

Najnowszy film Wajdy otrzymał nominację do Oscara. Od 21 lutego "Katyń" będzie można kupić w polskich sklepach na płytach DVD. WAJDA OSCAREM NIE POGARDZI

 
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wśród ekipy "Katynia" (PAP/EPA) PAP/EPA

Film miał swoją światową premierę 15 lutego na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ekipę filmu "Katyń" reprezentowali tam m.in.: reżyser Andrzej Wajda, producenci Michał Kwieciński i Dominique Lesage oraz aktorzy: Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra. Na projekcję przyszła m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum