Świat

Rosjanie wyślą polityka w kosmos

Świat


Prokremlowska partia Jedna Rosja zapowiedziała, że wyśle w kosmos swojego deputowanego. Wniesie w ten sposób "konkretny wkład" do programu kosmicznego - poinformował szef partii i zarazem przewodniczący Dumy, niższej izby parlamentu, Borys Gryzłow.

Partię w kosmosie ma reprezentować Władimir Gruzdiew - jeden z uczestników sierpniowej, szeroko rozpropagowanej wyprawy rosyjskiej w okolice bieguna północnego, która miała potwierdzić rosyjskie roszczenia do tego regionu.

Tę propozycję lider Jednej Rosji wysunął w 50. rocznicę wystrzelenia pierwszego sztucznego satelity Ziemi - radzieckiego Sputnika-1.

Kandydat na kosmonautę przeszedł wszystkie niezbędne badania lekarskie i już został włączony do grupy, która będzie się przygotowywać do lotu.

Lot wysłannika Jednej Rosji, której sondaże dają zwycięstwo w grudniowych wyborach, ma być opłacony ze środków partii - zapewnił jej przewodniczący. Sumy nie wymienił, ale turystyczne loty w kosmos kosztują 25 milionów dolarów. Przewodniczący nie podał też celu podróży kosmicznej.

Źródło: PAP