Świat

Rosjanie poznają nową konsytucję

Świat

Aktualizacja:
newsru.comTekst Konstytucji zmieniono na potrzeby Putina

Już w środę Rosjanie poznają tekst nowej Konstytucji Fedaracji Rosyjskiej z "prezydenckimi" poprawkami wprowadzonymi tuż przed Nowym Rokiem. Tekst nowego dokumentu pojawi się w "Rosyjskiej Gazecie" i wraz z tą publikacją wejdzie w życie.

Konstytucja ostatnio została zmieniona tak, by niedawny prezydent Władimir Putin mógł ponownie stanąć na czele państwa. W nowej ustawie zasadniczej kadencja prezydenta Rosji wzrosła z 4 do 6 lat. Kadencja Dumy Państwowej wzrosła z 4 do 5 lat. Zmieniły się także wytyczne dla Gabinetu Ministrów. Premier został zobowiązany do składania sprawozdań ze swojej działalności do Dumy Państwowej.

Gdy konstytucja wejdzie w życie, obecny premier Władimir Putin będzie mógł wrócić na Kreml już po najbliższych wyborach w 2012 roku i to na co najmniej sześcioletnią kadencję (lub nawet i na drugą, czyli na 12 lat). Warto dodać, że dotychczasowa konstytucja nie pozwoliła Putinowi pozostać na Kremlu na trzecią kadencję. Ale wprowadzona zmiana umożliwi byłemu prezydentowi ponownie stanąć na czele państwa.

Zmiany w krótkim czasie

Poprawki do konstytucji zostały wprowadzone w bardzo krótkim czasie. 11 listopada prezydent Rosji Dmitrij Miedwidiew do Dumy Państwowej skierował odpowiednie propozycje, a 21 listopada Duma, Izba niższa, przyjęła je w głosowaniu. Później 26 listopada tekst nowej konstytucji został zatwierdzony przez Radę Federacji. Już 22 grudnia, Rada Federacji zatwierdziła wynik głosowania regionalnych parlamentów, a orzeczenie w tej sprawie zostało w tym samym dniu wysłane do prezydenta Rosji. Po tym - zgodnie z prawem - miał on 7 dni na odwołanie się w sprawie zmian do Trybunału Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej. Podpis prezydenta ostatecznie zatwierdził proponowane zmiany.

Pierwsze poważne zmiany od 17 lat

29 grudnia, poprawki do konstytucji podpisał prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Zmiany konstytucyjne wchodzą w życie w momencie opublikowania, jednak dotyczą prezydenta i Dumy Państwowej wybranych w kolejnych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Po raz pierwszy tekst konstytucji Rosji został wydany 25 grudnia 1993. Wcześniej 12 grudnia 1993 konstytucja Rosji została przyjęta w ogólnonarodowym referendum. Za przyjęciem konstytucji opowiedziało się 54,5 proc. głosujących, przeciw było 45,5 proc. Frekwencja wyniosła ponad 55 proc. W ciągu 15 lat istnienia, konstytucja została zmieniona tylko w związku z konsolidacją podmiotów w Federacji, których liczba spadła z 89 do 83.

Źródło: newsru.com, AP

Źródło zdjęcia głównego: newsru.com