Świat

Rosjanie odpalili dziesiątki rakiet, zdemolowali stary okręt i wracają do baz

Świat

Rosyjskie wojsko kończy wielkie ćwiczenia
mil.ruW ćwiczeniach brała też udział Flota Pacyfiku

Po tygodniu wielkich ćwiczeń Wostok 2014 wojska rosyjskiego Dalekowschodniego Okręgu Wojskowego powoli wracają do swoich baz. Jak chwali się dowództwo, w manewry zaangażowano 155 tys. żołnierzy. W ich trakcie odpalano rakiety w kierunku celów na morzu i zdemolowano jeden stary okręt.

Czwartek był ostatnim dniem, kiedy wojska prowadziły ćwiczenia przy pomocy ostrej amunicji na poligonach. Jak poinformowało rosyjskie dowództwo, w piątek oddziały pakują sprzęt i zaczynają przemieszczać się do swoich stałych baz. Część żołnierzy ma do pokonania nawet 6 tys. km - z wybrzeża Pacyfiku do europejskiej części Rosji.

Obwody, w których przeprowadzane są ćwiczenia Wostok 2014tvn24

Pokaz siły na wschodzie

Rozpoczęte dwa tygodnie temu wielkie manewry Wostok 2014 początkowo polegały głównie na ćwiczeniach w sztabach i przygotowaniach w bazach. W poniedziałek rozpoczęły się ćwiczenia na poligonach. Jak podaje rosyjskie wojsko, łącznie jest w nie zaangażowanych aż 155 tys. ludzi. To oznacza cały Dalekowschodni Okręg Wojskowy, obejmujący wschodnią Syberię i Daleki Wschód Rosji, oraz dodatkowe oddziały z innych okręgów, głównie Zachodniego, w postaci wojsk powietrznodesantowych.

Założeniem manewrów była obrona wybrzeża Rosji przed atakiem z morza. W związku z tym najwięcej działo się na poligonach Kamczatki, Sachalinu, Czukotki i w okolicach Władywostoku. Rosjanie ćwiczyli szybkie dotarcie z baz na wybrzeże, a następnie odpieranie ataków wroga z powietrza i morza. Toczono też wyimaginowane boje z przeciwnikiem, który już wylądował na plażach i ruszył w głąb lądu.

Wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych systemu Redut przygotowane do strzałumil.ru

Podczas ćwiczeń wystrzelono wiele rakiet ziemia-woda i woda-woda dalekiego zasięgu. Odpalano je między innymi z atomowych okrętów podwodnych. Celami były głównie specjalnie przystosowane barki, ale zdemolowano również stary okręt pomocniczy Tugur.

Odpalono również nowe rakiety manewrujące R-500 będące częścią systemu Iskander-M. Przy okazji rosyjskie wojsko po raz pierwszy otwarcie opublikowało ich zdjęcia i nagrania wideo.

Przeprowadzono również nieczęste ćwiczenia z udziałem bombowców strategicznych Tu-95 SM i Tu-22M3. Maszyny obu typów odpalały rakiety manewrujące dalekiego zasięgu.

Jak podkreślają Rosjanie, w ćwiczeniach Wostok 2014 brały również udział wydzielone oddziały z Chin, Korei Północnej, Wenezueli, Peru, Angoli i Zimbabwe. Na Daleki Wschód Rosji pofatygował się też minister obrony Siergiej Szojgu.

Ćwiczyły też normalne oddziały zmechanizowane przeznaczone do obrony wybrzeżamil.ru

Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru