Rosjanie kochają swoje wojsko, a morale żołnierzy najwyższe od upadku ZSRR

mil.ruRośnie prestiż rosyjskiej armii - podaje państwowy ośrodek badania opinii publicznej WCIOM

Agresywna polityka Władimira Putina i aneksja Krymu, a wcześniej wielkie reformy w siłach zbrojnych, podniosły prestiż rosyjskiego wojska do poziomu niewidzianego od upadku ZSRR. Morale żołnierzy jest zaś najwyższe od 17 lat, kiedy zaczęto robić takie badania - chwali się ministerstwo obrony.

- Wyniki badań socjologicznych wskazują, że w 2014 roku osiągnięto najwyższy o 17 lat poziom morale wojskowych - pochwalił się rosyjski minister obrony gen. Siergiej Szojgu podczas wyjazdowej sesji resortu w Chabarowsku dotyczącej stanu rosyjskiej armii. Rosyjski minister obrony nie podał jednak żadnych liczb, dotyczących tych badań, ani nazwy ośrodka, który je przeprowadził.

Jak informują rosyjskie media, relacjonujące wypowiedź Siergieja Szojgu, badanie przeprowadzone przez Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publiczne wskazuje również, że rośnie poparcie Rosjan dla działań władzy związanych z "zapewnieniem bezpieczeństwa wojennego państwa". Badanie zostało przeprowadzone 24 kwietnia - ponad miesiąc po aneksji Krymu.

Według badanych, rośnie prestiż służby wojskowej. Rosyjska armia kojarzy się Rosjanom z nadzieją (38 proc.) i szacunkiem (34 proc.). W 2010 r. było to odpowiednio 27 proc. i 35 proc.

W ciągu ostatniego roku poprawiła się też opinia Rosjan o rosyjskiej armii. 24 proc. respondentów oceniła stan rosyjskiego wojska jako dobry - w lutym 2013 roku podobną ocenę wystawiło zaledwie 16 proc. badanych. 54 proc. oceniło, że stan rosyjskiej armii jest średni - to o 12 proc. więcej niż w lutym 2013 roku. 16 proc. uczestników badania uznało, że rosyjskie wojsko jest w złym stanie.

W poprzednich latach rosyjska armia nie cieszyła się pochlebnymi opiniami ze względu na skandale korupcyjne, w które zamieszani byli jej dowódcy, a także wiele przypadków przemocy, a nawet zabójstw, jakich starsi stopniem wojskowi dopuszczali się wobec szeregowych. Ponadto dowództwo armii rosyjskiej było postrzegane jako niekompetentne i źle przeszkolone.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1600 respondentów w 130 rosyjskich miastach.

Fala patriotyzmu

W ostatnich miesiącach obserwowany jest wzrost nastrojów patriotycznych wśród Rosjan. Socjologowie wiążą tę falę patriotyzmu z wydarzeniami na Ukrainie. Rankingi poparcia dla działań prezydenta Rosji osiągnęły w maju rekordowy poziom 83,9 proc. Niemal trzy czwarte Rosjan ma natomiast wrażenie, że ich państwo odzyskuje status światowego mocarstwa.

Autor: asz//gak / Źródło: mk.ru, The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości