Świat

Rosjanie i reżim prą do przodu. Rebelianci tracą grunt

Świat


Syryjskie siły rządowe kontrolują ponad 95 proc. Aleppo - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Według syryjskich mediów wojsko opanowało już 98 proc. miasta. Wojskowi twierdzą, że operacja odbijania Aleppo jest w fazie końcowej.

Siły prezydenta Baszara el-Asada przejęły całkowitą kontrolę nad dzielnicą Szeik Said, gdzie od niedzieli popołudnia toczyły się zacięte walki. Wcześniej w niedzielę syryjska armia przejęła inne dwie stare dzielnice, kontrolowane do tej pory przez rebeliantów. Jak podaje agencja AFP, wojsko otoczyło rebeliantów oraz cywilów w strefie, gdzie brakuje praktycznie wszystkiego, zwłaszcza żywności. Syryjska armia była wspierane z powietrza przez syryjskie i rosyjskie siły powietrzne przez całą noc aż do świtu w poniedziałek - precyzuje Syryjskie Obserwatorium z siedzibą w Londynie.

Trwa najcięższe od kilku dni bombardowanie wschodniego Aleppo - powiadomił z koleidziennikarz agencji Reutera przebywający w zachodniej części miasta. - Bombardowanie nie zostało przerwane ani przez chwilę w nocy z niedzieli na poniedziałek - twierdzi reporter. Na razie nie ma informacji na temat liczby ofiar podczas ostatnich starć. Według najnowszego bilansu Syryjskiego Obserwatorium od 15 listopada, czyli od początku ofensywy sił reżimu syryjskiego na wschodnie Aleppo, zginęło 413 cywilów. Rebelianci ostrzeliwują rakietami dzielnice rządowe, na zachodzie Aleppo, gdzie od początku operacji śmierć poniosło 139 cywilów.

Obserwatorium poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin wschodnie Aleppo opuściło ponad 10 tys. cywilów. Rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło z kolei, że z kontrolowanej przez rebeliantów części Aleppo w tym samym okresie uciekło 13 346 cywilów, a 728 syryjskich rebeliantów złożyło broń.

[object Object]
Rosyjskie bombowce Su-24 i samoloty szturmowe Su-25 dokonały nalotów na cele tak zwanego Państwa IslamskiegoMO Rosji
wideo 2/27

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: