Rosjanie ćwiczą "odpieranie ataku" nad zachodnią granicą Ukrainy

Aktualizacja:

Rosjanie przeprowadzili we wtorek ćwiczenia wojskowe w Naddniestrzu, wspieranej przez Moskwę separatystycznej republice na terenie Mołdawii.

Cytowany przez agencję Interfax rzecznik rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego, płk Oleg Koczetkow, oznajmił, że stacjonujące w Naddniestrzu oddziały "przeprowadziły ćwiczenia antyterrorystyczne i trenowały odparcie ataku na ich bazę". W Naddniestrzu stacjonuje ponad tysiąc rosyjskich żołnierzy.

Również we wtorek Rosjanie rozpoczęli ćwiczenia na Syberii. Tam - w obwodach omskim i orenburskim - do soboty trenować będą strategiczne wojska rakietowe.

Seria rosyjskich ćwiczeń

Syberyjskie i naddniestrzańskie ćwiczenia to ostatnie z serii rosyjskich manewrów. 19 marca Rosjanie rozpoczęli ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji, graniczących z państwami bałtyckimi. Tydzień wcześniej w Południowym Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej rozpoczęły się ćwiczenia z udziałem 8500 żołnierzy, jednostek artyleryjskich, rakietowych i pancernych.

Jeszcze tydzień wcześniej na poligonie Kapustin Jar w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, trwały manewry wojsk Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Rosjanie w marcu ćwiczyli też desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga, a 4 marca zakończyli zarządzoną przez prezydenta Rosji Władimira Putina kontrolę gotowości bojowej sił zbrojnych. W ćwiczeniach, które objęły siły okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk, uczestniczyło ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów

Zagrożona Mołdawia?

Dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove powiedział w niedzielę, że Rosja zgromadziła na wschodniej granicy Ukrainy pokaźne siły zbrojne. Generał zasugerował, że po zajęciu Krymu Rosja może spróbować dokonać aneksji Republiki Naddniestrzańskiej. W nieuznawanej przez żadne państwo separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej, która w 1990 roku oddzieliła się od Mołdawii, stacjonuje 1500 żołnierzy rosyjskich.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości