Świat

Rosjanie chcą zostawić żołnierzy dłużej, do 2042 roku

Świat


Wpływy Federacji Rosyjskiej w państwach należących do ZSRR wciąż pozostają silne. Prezydent Tadżykistanu, Emomali Rahmon, skierował do parlamentu porozumienie, na mocy którego rosyjskie wojska będą stacjonowały w kraju do 2042 roku.

Poprzednie porozumienie dotyczące funkcjonowania rosyjskiej bazy wojskowej na terytorium Tadżykistanu wygasa w październiku tego roku. Negocjacje w sprawie przedłużenia możliwości stacjonowania wojsk na terytorium byłej republiki radzieckiej rozpoczęły się już w 2012 roku. W październiku zeszłego roku wstępne porozumienie zostało podpisane podczas oficjalnej wizyty Władimira Putina w Duszanbe.

Nie będzie żadnego problemu z ratyfikacją

Przewodniczący komisji obrony i bezpieczeństwa tadżyckiej izby niższej parlamentu, Amirkuł Azimow, powiedział dziennikarzom, że nie spodziewa się żadnych problemów z ratyfikacją, która powinna nastąpić w najbliższej przyszłości.

Zdaniem tadżyckich polityków obecność wojsk rosyjskich służy nie tylko Tadżykistanowi i Rosji, ale również wszystkim członkom Wspólnoty Niepodległych Państw, szczególnie po wycofaniu się wojsk NATO i Stanów Zjednoczonych z Afganistanu w 2014 roku.

Broń za 200 milionów dolarów

Oficjalnie porozumienie nie przewiduje żadnych opłat za możliwość stacjonowania wojsk, jednakże Tadżykistan ma zyskać równowartość 205 milionów dolarów. Chodzi głównie o broń oraz sprzęt wojskowy warty około 200 milionów dolarów, który Rosjanie mają przekazać Tadżykom. Dodatkowo Kreml dofinansuje tadżycką agencję zajmującą się zwalczaniem handlu narkotykami kwotą 5 milionów dolarów.

Największa baza w regionie

W rosyjskiej bazie stacjonuje około 7 tys. żołnierzy. Jest to największy kontyngent rosyjski na terenach Azji Centralnej oraz jedna z największych jednostek militarnych w regionie. Wojska rosyjskie stacjonują w Tadżykistanie od czasów Związku Sowieckiego. Baza znajduje się w okolicach stolicy kraju.

Autor: dln\mtom / Źródło: Russia Today