Świat

Rosja zatrzymuje rybaków

Świat

Japońscy rybacy w rękach Rosjan

Cztery japońskie kutry rybackie zatrzymali rosyjscy marynarze w pobliżu Wysp Kurylskich. Tokio uznało taki krok za "nie do przyjęcia" i domaga się wyjaśnień od Moskwy.

Kutry zatrzymano niedaleko wyspy Kunashiri (ros. Kunaszir), jednej z czterech wysp Południowych Kurylów, o które Rosja i Japonia toczą spór.

Cztery wysepki w ciągu stuleci przechodziły z rąk do rąk, a zostały zajęte przez Związek Radziecki w ostatnich tygodniach II wojny światowej. W traktacie z San Francisco, podpisanym we wrześniu 1951 roku, Japonia zrzekła się praw do Sachalinu i całych Kuryli. Traktat został podpisany przez Japonię, ale nie przez ZSRR.

Moskwa jeszcze w 1956 roku proponowała Tokio rozwiązanie sporu poprzez przekazanie Japonii dwu z czterech wysp, leżących najbliżej japońskiego terytorium. Japonia odrzuciła wówczas ofertę. Pod koniec 2005 roku Rosja ponownie wyraziła gotowość zwrócenia Japonii dwóch wysp i Tokio po raz kolejny odrzuciło propozycję, podkreślając, że nie może się zadowolić zwrotem połowy wysp, do których wysuwa roszczenia.

W latach 1947-49 japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Źródło: PAP, tvn24.pl