Świat

"Brytyjski rząd wybrał drogę konfrontacji". Moskwa zapowiada "środki odwetowe"

Świat


Rosyjskie MSZ oskarżyło w środę Londyn o to, że "wybrał drogę konfrontacji" z Moskwą. Zapowiedziało również "środki odwetowe" w odpowiedzi na zapowiadane przez brytyjską premier wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów, które ma związek z próbą otrucia byłego szpiega Siergieja Skripala.

Wystąpienie premier Theresy May w parlamencie na temat "sposobów ukarania Rosji pod fałszywym pretekstem jej rzekomego udziału w zatruciu Siergieja Skripala i jego córki stanowi bezprecedensową, rażącą prowokację, która podważa fundamenty normalnego dialogu" między oboma krajami - oceniło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie.

"Bezpodstawna kampania antyrosyjska"

"Uważamy za absolutnie niedopuszczalne i niegodne, że rząd brytyjski w swoich niestosownych politycznych celach poszedł dalej, poważnie zaogniając stosunki i ogłaszając cały zestaw wrogich środków, w tym wydalenie z kraju 23 rosyjskich dyplomatów" - zaznaczył resort.

Zdaniem rosyjskiego MSZ brytyjski rząd "zamiast przeprowadzić własne dochodzenie i wykorzystać ustalone międzynarodowe formaty i instrumenty, w tym w ramach Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej, zdecydował się na konfrontację z Rosją" - podkreśla.

"Badając w sposób jednostronny i nieprzejrzysty ten incydent, rząd brytyjski ponownie próbuje rozpocząć bezpodstawną kampanię antyrosyjską" - oceniło MSZ.

"Nie trzeba będzie długo czekać na nasze środki odwetowe" - ostrzegło rosyjskie ministerstwo.

Wydalenie rosyjskich dyplomatów

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w środę wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów i zaostrzenie systemu sankcyjnego w ramach reakcji brytyjskiego rządu na próbę zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu GRU Siergieja Skripala i jego córki.

Dwa dni wcześniej w wystąpieniu szefowa brytyjskiego rządu ujawniła, że w przeprowadzonym 4 marca w Salisbury ataku na byłego oficera rosyjskiego wywiadu użyto środka paralityczno-drgawkowego typu Nowiczok, który był w przeszłości produkowany i wykorzystywany przez Rosję.

Londyn zażądał od Moskwy wyjaśnień, w jaki sposób produkowana przez nią broń chemiczna została użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

May poinformowała w środę również o "zawieszeniu wszystkich zaplanowanych kontaktów na wysokim szczeblu" z Rosją, w tym o wycofaniu zaproszenia dla rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa do złożenia wizyty w Wielkiej Brytanii. Wykluczyła jednocześnie udział oficjalnej delegacji lub członków rodziny królewskiej w czerwcowych piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: