Rosja zamraża starty rakiety. Za dużo porażek

Świat

Aktualizacja:
khrunichev.ruProton-M ma złą passę po setkach udanych startów

Rosja zawiesiła starty swojej głównej rakiety służącej do wynoszenia satelit na orbitę. Decyzja została podjęta, gdy Proton-M zawiodła po raz kolejny w tym roku i nie dostarczyła tam gdzie powinna wyjątkowo drogiego i ważnego satelity Express AM4. Wstrzymanie lotów i kolejne porażki rakiety to poważny cios dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

Ostatnia i najkosztowniejsza porażka Proton-M miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Rakieta miała wynieść dużego satelitę telekomunikacyjnego Express AM4. Europejski koncern EADS, który wyprodukował główną część pojazdu, twierdzi, że to najpotężniejszy satelita tego rodzaju zbudowany w Europie.

Express AM4 był wart 265 milionów dolarów. Satelita o wadze niemal sześciu ton miał przez 15 lat przekazywać sygnały telewizyjne, internetowe i komunikacji rządowej na terenie całej Rosji i krajów Azji Centralnej. Jego utrata to poważny problem dla całego systemu satelit Express, który zapewnia pokrycie telekomunikacyjne Rosji.

Satelita Express AM4 (mat. producenta) 

Narowisty "koń roboczy"

Problem podczas ostatniego startu Proton-M wystąpił już po dotarciu do kosmosu. Zawiódł ostatni stopień rakiety o nazwie Briz-M, który umieścił satelitę na złej orbicie, zbyt niskiej do sprawnego działania. Wstępne wyniki badań mówią, że winny był system sterowania.

Ubiegłotygodniowa porażka to znaczący cios dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego nie tylko z powodu utraty satelity. Rakieta Proton-M to "koń roboczy" służący do wynoszenia na orbitę ciężkich ładunków. Tymczasem po długiej serii udanych startów, zawiodła już drugi raz w mniej niż rok. Poprzednia porażka miała miejsce w grudniu 2010 roku, kiedy trzy satelity systemu nawigacji Glonass spłonęły w atmosferze z powodu awarii Briz-M.

Dwie porażki rozdzieliły jedynie trzy udane starty, a taka skuteczność jest nie do przyjęcia. Dlatego sześć kolejnych startów zaplanowanych na 2011 roku jest obecnie zawieszonych. Wyjątek uczyniono dla startu Proton-M z nowym satelitą systemu Glonass w tym tygodniu.

Dotychczas różne modele rakiety Proton wykonały do 1965 roku 294 udane loty. 41 razy doszło do awarii i niepowodzenia.

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: khrunichev.ru