Świat

Rosja zamraża kontrakt na rakiety do Iranu

Świat

WikipediaRakiety nie pojadą do Iranu

Rosja ma zamrozić kontrakt na sprzedaż Iranowi systemów rakietowych S-300 - poinformował agencja Reutera, powołując się na agencję Interfax.

- Oczywiście, kontrakt na dostawę systemów S-300 zostanie zamrożony - cytuje Interfax niezidentyfikowane źródło w rosyjskim przemyśle zbrojnym.

O to, by Rosja nie sprzedawała Iranowi rakiet, apelowały Stany Zjednoczone oraz Izrael.

Sankcje dla Iranu

We wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła nowe sankcje wobec Iranu. W rezolucji zabroniono sprzedaży Iranowi ośmiu rodzajów broni konwencjonalnej, w tym rakiet balistycznych i helikopterów ofensywnych. Rezolucja wzywa też kraje członkowskie ONZ do zatrzymywania i kontrolowania statków na morzach w celu przechwycenia transportów broni do Iranu.

Amerykanie i Izraelczycy naciskali

Przedstawiciele władz rosyjskich utrzymują jednak, że uchwalone nowe sankcje wobec Iranu, w związku z kontynuowaniem przez ten kraj programu nuklearnego, nie stanowią przeszkody dla sprzedaży systemów S-300, gdyż jest to kompleks obronny.

USA i Izrael naciskały na Rosję, by nie sprzedawała Iranowi tego systemu, gdyż może on utrudnić ewentualną akcję zbrojną przeciwko instalacjom jądrowym tego kraju. Iran jest podejrzewany o dążenie do wyprodukowania broni nuklearnej.

Rosyjski system S-300 jest w stanie śledzić równocześnie 100 celów i zwalczać samoloty na odległość do 120 kilometrów.

kj/mtom/k

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Raporty: