TVN24 | Świat

Rosja "aktywnie nawiązuje kontakty" z talibami

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, TASS, Kommiersant

Specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji do spraw Afganistanu Zamir Kabułow oświadczył, że "władze jego kraju aktywnie nawiązują kontakty z talibami". Talibowie w Rosji są uznawani za organizację terrorystyczną i, jak stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, "kwestia zrewidowania przez Rosję statusu prawnego talibskiego ruchu wciąż jest przedwczesna".

- Po pierwsze, już nawiązujemy (relacje z przedstawicielami nowego rządu w Afganistanie), nasza ambasada pracuje w Kabulu i to dość aktywnie - powiedział Zamir Kabułow w telewizji informacyjnej Rossija-24. - Z każdym rządem w Afganistanie trzeba utrzymywać normalne stosunki – podkreślił specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kabułow mówił, że Rosję "podobnie jak wielu, niepokoją pewne kwestie dotyczące sytuacji politycznej i militarnej w tym kraju, przestrzegania podstawowych praw człowieka". - Należy jednak przy tym wszystkim uwzględniać specyfikę, swoistość kulturową i religijną narodu afgańskiego i nie starać się niczego narzucać w oparciu o własne kulturowe wizje demokracji, porządku i tak dalej - dodał.

Dyplomata poinformował, że Rosja jest gotowa uczestniczyć w projektach międzynarodowych dotyczących odbudowy gospodarki i sfery socjalnej w Afganistanie. Kabułow wyraził opinię, że teraz jest czas na rozpoczęcie takich projektów.

PAP

Talibowie są wciąż uznawani w Rosji za organizację terrorystyczną, na co zwracają uwagę liczni eksperci. Pytany o to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział, że "kwestia zrewidowania przez Rosję statusu prawnego talibskiego ruchu wciąż jest przedwczesna".

- Jest jeszcze za wcześnie na formułowanie takich pytań. Zarówno prezydent Putin, jak i MSZ poinformowali, że są skłonni przyjrzeć się pierwszym krokom powstającego kierownictwa (w Afganistanie). Nie zapominajmy, że struktura władz nie została jeszcze utworzona - powiedział Pieskow, dodając, że "ważne jest, aby przyjrzeć się pierwszym krokom talibów, ponieważ ich kraj przechodzi niebezpieczny proces związany z ujawnianiem grup i elementów terrorystycznych".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, TASS, Kommiersant