Domniemanemu zabójcy Niemcowa śledczy postawili ostateczny zarzut

Wikipedia (CC BY-SA 4.0)Borys Niemcow zginął w Moskwie 27 lutego

Ostateczny zarzut postawiono Zaurowi Dadajewowi, domniemanemu zabójcy rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa - poinformował adwokat oskarżonego. Komitet Śledczy Rosji postawił zarzuty wszystkim pięciu oskarżonym w tej sprawie.

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego w Moskwie przed murem Kremla, nieopodal Placu Czerwonego. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Rosji Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

W związku z mordem na Niemcowie aresztowano pięć osób; wszystkie pochodzą z Czeczenii. Jako główną wersję mordu KŚ rozpatruje zabójstwo na zlecenie.

Dochodzenie w głównej sprawie

Rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin powiedział, że śledczy planują zakończyć dochodzenie w głównej sprawie w styczniu 2016 roku.

Komitet zamierza wyłączyć do osobnego rozpoznania sprawę Rusłana Muchudinowa, który od listopada jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym jako domniemany organizator zabójstwa Niemcowa.

Dziś śledczy wymienili nazwisko Muchudinowa, byłego oficera czeczeńskiego pułku "Północ", jako domniemanego zleceniodawcę zabójstwa.

Z taką konkluzją nie zgodził się adwokat rodziny Niemcowa Wadim Prochorow, który powiedział agencji RIA Nowosti, że Muchudinow to "jeden z organizatorów, a do tego najniższego szczebla". Już wcześniej Prochorow mówił, że nalega, by oskarżenia skierowano pod adresem drugiego oficera pułku "Północ" Rusłana Gieriemiejewa, którego miejsca pobytu śledczy nie ustalili.

Złożył zeznania

Domniemany zabójca Niemcowa Zaur Dadajew, który początkowo przyznał się do popełnienia tej zbrodni, potem odwołał zeznania złożone po zatrzymaniu. Oświadczył, że złożył zeznania obciążające jego i innych, bo grożono mu śmiercią. Nie przyznał się do winy także we wtorek, gdy mu przedstawiono zarzuty w wersji ostatecznej, o czym poinformował jego adwokat.

Dadajew to były zastępca dowódcy batalionu w elitarnym pułku sił specjalnych "Północ", wchodzącym w skład stacjonującej na terytorium Czeczenii 46. samodzielnej brygady specnazu Wojsk Wewnętrznych MSW Federacji Rosyjskiej. "Północ" to formacja dawnych bojowników przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa wcielonych do wojsk MSW.

Borys Niemcow został pośmiertnie nominowany do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski, który przyjął wiosną rezolucję, gdzie uznał zabójstwo Niemcowa za "najbardziej znaczący mord polityczny w najnowszej historii Rosji".

Zdaniem europosłów Niemcow "swoje życie poświęcił pracy na rzecz bardziej demokratycznej, dostatniej i otwartej Rosji oraz solidnego partnerstwa Rosji z jej sąsiadami".

Żanna Niemcowa o Rosji i morderstwie ojca
Żanna Niemcowa o Rosji i morderstwie ojcatvn24

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Pozostałe wiadomości