TVN24 | Świat

Miał próbować sprzedać CIA dane o uzbrojeniu. Rosjanin skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Echo Moskwy
Ćwiczenia rosyjskich wojsk rakietowych w Południowym Okręgu Wojskowym
Ćwiczenia rosyjskich wojsk rakietowych w Południowym Okręgu Wojskowym Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/27
Ministerstwo Obrony Rosji Ćwiczenia rosyjskich wojsk rakietowych w Południowym Okręgu Wojskowym

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała o wyroku sądu za próbę sprzedaży amerykańskiej CIA danych o uzbrojeniu używanym w rosyjskiej Flocie Północnej. W tej sprawie został skazany na 13 lat więzienia Rosjanin Jurij Jeszczenko. Wyrok wydał sąd w Briańsku.

Według piątkowego komunikatu prasowego FSB sąd uznał, że obywatel Rosji dopuścił się zdrady stanu i skazał go na 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W komunikacie podano nazwisko skazanego - Jurij Jeszczenko.

Według sądu Jeszczenko był zatrudniony w instytucji, która zajmowała się obsługą systemów radioelektronicznych na okrętach Floty Północnej. Mężczyzna pracował w Siewieromorsku, gdzie mieści się baza marynarki wojennej, w której stacjonują jednostki Floty Północnej. Agencja RIA Nowosti określiła Jeszczenkę jako byłego pracownika przemysłu obronnego.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Jak głosi komunikat FSB, mężczyzna postanowił sprzedać stronie amerykańskiej informację "o perspektywicznych pracach" rosyjskiego przemysłu obronnego. W latach 2015-17 zajmował się kopiowaniem dokumentów, a na początku 2019 roku nawiązał kontakt z CIA. Został zatrzymany w lipcu 2019 roku.

FSB podała, że Jeszczenkę zatrzymano podczas próby przekazania tajnych danych i że nastąpiło to w obwodzie briańskim. Region ten graniczy z Ukrainą i Białorusią. Komunikat służb głosi także, że mężczyzna przyznał się do winy i wyraził skruchę.

"Informację mamy jedynie ze strony organów siłowych"

"To wszystko, co wiadomo o tej sprawie, informacje mamy jedynie ze strony organów siłowych. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku zdrady, są one klasyfikowane jako 'ściśle tajne' i rozpatrywane przy drzwiach zamkniętych" - przekazało w piątek radio Echo Moskwy. Rozgłośnia przypomniała, że w Rosji było kilka przypadków nagłośnionych spraw, najczęściej związanych z prześladowaniami naukowców, również oskarżonych o przekazywanie informacji stanowiących tajemnicę państwową.

"W przypadku podejmowania się takich spraw przez niezależnych prawników często okazuje się, że oskarżenia są sfabrykowane, a śledztwo i proces prowadzone są z naruszeniami. W ciągu 20 lat za zdradę i szpiegostwo w Rosji skazano około 100 osób. Jednym z ostatnich głośnych przypadków jest prześladowanie byłego dziennikarza Iwana Safronowa. Nie wyjaśniono mu dotąd istoty zarzutów. Safronow nie przyznaje się do winy i uważa, że sprawa jest związana z jego działalnością dziennikarską" - podało Echo Moskwy.  

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Echo Moskwy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości