Świat

Setki milionów na wychowanie patriotyczne. "Formowanie gotowości do obrony Ojczyzny"

Świat

kremlin.ruNocne Wilki są ulubieńcami prezydenta Rosji Władimira Putina

W ciągu najbliższych pięciu lat rosyjskie władze zamierzają wydać ok. 1,6 mld rubli (ok. miliard złotych) z budżetu państwa na "wychowanie patriotyczne społeczeństwa".

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie dotyczące programu wychowania patriotycznego społeczeństwa rosyjskiego. Ma zaszczepić wierność wobec Ojczyzny i gotowość obrony interesów Rosji.

Obozy szkoleniowe

W dokumencie opracowanym przez rząd można znaleźć metody poradzenia sobie z 58 zagadnieniami dotyczącymi wychowania patriotycznego, m.in. "wspomagania wzmacniania i rozwoju świadomości ogólnonarodowej" czy "formowania u młodzieży moralnej, psychologicznej i fizycznej gotowości do obrony Ojczyzny".

Od 2001 do 2015 roku rosyjskie władze zrealizowały już trzy programy patriotycznego wychowania społeczeństwa. W ich ramach otwarto m.in. dwa tys. obozów sportowo-obronnych dla młodzieży oraz 22 tys. klubów i centrów patriotycznych. W ramach dotychczasowych programów granty otrzymywały m.in. takie organizacje jak m.in. nacjonalistyczne Nocne Wilki, które organizowały na anektowanym przez Rosję Krymie zawody w biegach na orientację i obozy sportowe z kursami strzeleckimi dla młodzieży.

Co roku więcej

Zatwierdzony przez rząd program "Patriotyczne wychowanie obywateli FR w latach 2016-2020" został już opublikowany na oficjalnym portalu rosyjskich władz. W samym 2016 roku na projekty patriotyczne z budżetu państwa zostanie przeznaczonych 290 mln rubli (ok. 25 mln zł). Dodatkowe ok. 15 mln rubli będą pochodzić z organizacji nie finansowanych z budżetu państwa.

Program zakłada, że finansowanie projektów patriotycznych będzie zwiększać się co roku.

Autor: asz//rzw / Źródło: BBC Russian

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości