Putin tradycyjnie zanurzył się w przeręblu

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
RBK, RIA Nowosti

Prezydent Rosji Władimir Putin nie zmienił w tym roku swojego zwyczaju i zanurzył się w lodowatej wodzie z okazji Chrztu Pańskiego - podał rosyjski portal RBK. Wcześniej rzecznik cerkwi prawosławnej Hilarion zaapelował do wiernych, by powstrzymali się od tej tradycji z powodu pandemii COVID-19.

- Przecież wiecie, że on tradycyjnie to robi. Nie zmienia tradycji - oznajmił we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, czy Władimir Putin w tym roku zanurzył się w przeręblu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W nocy z 18 na 19 stycznia wyznawcy prawosławia obchodzą święto Chrztu Pańskiego. W tym czasie tysiące Rosjan uczestniczy w rytualnych kąpielach, zanurzając się w lodowatej wodzie w specjalnych zbiornikach czy przeręblach w kształcie krzyża. Dyżurują przy takich miejscach - przypomniała gazeta "Izwestia" - ratownicy i medycy.

"Prezydent wszedł do przerębla w kształcie krzyża, przeżegnał się i, jak to jest w zwyczaju, trzykrotnie zanurzył się w wodzie" - relacjonowała tegoroczne wydarzenie agencja RIA Nowosti.

"Gdy wirus szaleje"

"W zeszłym roku o kąpieli Putina z okazji tego święta nie informowano. 19 stycznia 2020 roku prezydent brał udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej sytuacji w Libii, która odbyła się w Berlinie. W latach 2018-2019 Putin zanurzał się w przeręblu" - przypomniał rosyjski portal RBK.

Kilka dni wcześniej rzecznik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Hilarion ostrzegł wiernych przed kąpielą z okazji Chrztu Pańskiego w tym roku w związku z pandemią COVID-19.

- W obecnej sytuacji, gdy wirus szaleje, kiedy organizm wielu ludzi jest osłabiony po chorobie, nie polecałbym żadnemu prawosławnemu wierzącemu zanurzać się w lodowatym przeręblu. Teraz nie jest pora, by w ten sposób testować swój organizm - mówił Hilarion.

Święto Chrztu Pańskiego upamiętnia chrzest Jezusa Chrystusa w rzece Jordan. Jest jednym z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu.

Autor:tas/kg

Źródło: RBK, RIA Nowosti