Putin "nie bardzo" śledził kampanię, ale zagłosował. Na kogo? "Informacja tajna"


Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew zagłosowali w niedzielę w wyborach lokalnych w Moskwie. Niemal we wszystkich regionach Rosji trwają w niedzielę wybory do władz regionalnych i samorządowych. Odbywają się także lokalne referenda.

Putin pojawił się w lokalu wyborczym w Moskwie w budynku Akademii Nauk - w tym samym miejscu, gdzie w zeszłym roku głosował w wyborach do parlamentu. Dziennikarzom powiedział, że dokonał "świadomego wyboru", przy czym na pytanie, na kogo głosował, odparł, iż jest to "informacja tajna". Przyznał też, że "nie bardzo" śledził kampanię wyborczą.

Wcześniej niezależna telewizja Dożd podawała, powołując się na źródła, że głosowanie Putina ma zwrócić uwagę obywateli nie tylko na wybory lokalne, w których frekwencja zwykle jest niska, ale i na przyszłoroczne wybory prezydenckie.

Próba przed wyborami prezydenckimi

Niedzielne głosowanie oceniane jest w znacznym stopniu przez pryzmat wyborów szefa państwa, które odbędą się w marcu. Putin wciąż oficjalnie nie zadeklarował, że weźmie w nich udział. Według informacji medialnych na szczeblu eksperckim w administracji prezydenta trwają dyskusje nad różnymi sposobami osiągnięcia zadowalającej frekwencji w przyszłorocznych wyborach.

Media, powołując się na źródła, podawały, że rozważane jest na przykład zorganizowanie ich wraz z wyborami referendów w ważnych sprawach lokalnych oraz że wśród potencjalnych kontrkandydatów dla Putina mogłaby się pojawić kobieta.

46 milionów Rosjan głosuje

Wybory regionalne i lokalne odbywające się w niedzielę są ostatnimi przed marcową elekcją prezydencką i wypróbowanych zostanie podczas nich wiele rozwiązań technicznych i organizacyjnych przyszłych wyborów. To między innymi nowe możliwości głosowania bez zaświadczenia z miejsca zamieszkania czy elektroniczne urny wyborcze nowej generacji.

Wybory odbywają się praktycznie w całym kraju. Jedynymi trzema regionami, w których nie ma w niedzielę żadnych głosowań są: leżąca na Kaukazie Inguszetia, obwód magadański oraz Petersburg.

Uprawnionych do głosowania jest około 46 milionów osób. Łącznie odbywa się 5,8 tysiąca różnych głosowań, w wyniku których rozdanych zostanie blisko 37 tysięcy mandatów we władzach regionalnych, lokalnych i miejskich.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości