"Mamy do czynienia z wrogiem ludzkości"

22.10.2015 | Putin z rekordowym poparciem. Dzięki Syrii?
22.10.2015 | Putin z rekordowym poparciem. Dzięki Syrii?
Fakty z Zagranicy - TVN24 BiS
Fakty z Zagranicy - TVN24 BiSWładimir Putin przekonuje, że Rosja walczy z terroryzmem w imieniu całego świata

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że rozwiązanie konfliktu syryjskiego wymaga przede wszystkim pokonania terroryzmu i uniemożliwienia rozszerzenia się go na inne kraje.

Aby wesprzeć długofalowe uregulowanie w regionie, jego odrodzenie socjalne, ekonomiczne i polityczne, "trzeba przede wszystkim uwolnić terytorium Syrii i Iraku od terrorystów i nie pozwolić im przenieść aktywności w inne regiony" - ocenił Putin w Soczi na spotkaniu Klubu Wałdajskiego.

"Wspólna działalność antyterrorystyczna"

Aby to osiągnąć, trzeba - zdaniem Putina - zjednoczyć wszystkie siły: regularne armie Iraku i Syrii, oddziały kurdyjskie, różne grupy opozycyjne "gotowe wnieść rzeczywisty wkład w rozgromienie terrorystów". Ponadto trzeba skoordynować działania krajów regionu i spoza regionu, przeciwstawiających się terroryzmowi. Putin zastrzegł, że "wspólna działalność antyterrorystyczna" bezwarunkowo powinna być zgodna z prawem międzynarodowym.

Wskazał, że po zwycięstwie nad terroryzmem w Syrii powinno nastąpić uregulowanie polityczne "z udziałem wszystkich zdrowych, patriotycznie nastawionych sił syryjskiego społeczeństwa". Dodał, że to Syryjczycy powinni decydować o swoim losie, przy poprawnym, nacechowanym szacunkiem wsparciu ze strony wspólnoty międzynarodowej, a nie pod presją z zewnątrz, na drodze ultimatów, szantażu i gróźb.

Jego zdaniem doprowadzanie do rozpadu oficjalnej władzy w Syrii tylko mobilizuje terrorystów. Za konieczne uznał obecnie umacnianie instytucji państwowych w strefie konfliktu.

"Mamy do czynienia z wrogiem ludzkości"

Zaakcentował, że "terrorystów nie powinno się dzielić na umiarkowanych i nieumiarkowanych". Zwrócił uwagę, że "terrorystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad ogromnym terytorium i w przypadku zajęcia Damaszku czy Bagdadu mogłoby otrzymać status praktycznie oficjalnej władzy".

- Cała społeczność międzynarodowa musi w końcu zrozumieć, z czym mamy do czynienia - w istocie z wrogiem cywilizacji, ludzkości i kultury światowej - powiedział Putin, dodając, że w ten sposób terroryści dyskredytują islam.

Dodał, że bliskie jest rozpoczęcie między Rosją a państwami zachodnimi wymiany informacji o pozycjach rebeliantów w Syrii.

Prezydent oświadczył, że rosyjska operacja wojskowa w Syrii pomoże Damaszkowi stworzyć warunki dla rozwiązania politycznego. Zapewniał, że jedynym celem rosyjskiej operacji jest przywrócenie pokoju w Syrii i zadanie wyprzedzającego uderzenia terrorystom.

Klub Wałdajski jest międzynarodowym forum dyskusyjnym, które skupia znanych publicystów, politologów, ekonomistów, historyków specjalizujących się w sprawach rosyjskich. Biorą w nim udział również mężowie stanu z krajów europejskich, USA i Japonii, a także politycy rosyjscy. W tym roku do Soczi przybył m.in. b. premier Francji Dominique de Villepin, były kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel, były ambasador USA w Niemczech Richard Burt i były stały przedstawiciel Niemiec w Radzie NATO Hans-Friedrich von Ploetz.

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości