Putin: dysponujemy bronią przewyższającą wszystkie, które istniały do tej pory

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Rosyjskie pociski hipersoniczne Awangard osiągnęły gotowość bojową Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/35
Ministerstwo Obrony RosjiRosyjskie pociski hipersoniczne Awangard osiągnęły gotowość bojową

Rosja dysponuje najdoskonalszą bronią, której inne państwa nie posiadają - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski prezydent przyznał w sobotę order świętego Andrzeja konstruktorowi Gerbertowi Jefremowowi za prace nad systemem Awangard.

Na spotkaniu z Gerbertem Jefremowem prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że pracę nad systemem Awangard, uzbrojonym w międzykontynentalne rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi, można porównać ze skalą realizacji projektów broni jądrowej w ZSRR.

- Teraz po raz pierwszy w naszej historii najnowszej Rosja dysponuje najnowocześniejszymi rodzajami broni, które wielokrotnie przewyższają swą siłą, mocą, szybkością i - co bardzo ważne - precyzją wszystkie te, które istniały do tej pory i istnieją dzisiaj - podkreślił Putin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Putin: broń hipersoniczna odpowiedzią na amerykańskie tarcze antyrakietowe

Według jego słów do prac nad bronią hipersoniczną Rosja "została zmuszona", gdy USA wycofały się w zeszłej dekadzie z układu ABM (o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej).

- Musieliśmy stworzyć to uzbrojenie w odpowiedzi na rozmieszczanie przez USA systemu strategicznej tarczy antyrakietowej, która w perspektywie mogłaby faktycznie zneutralizować cały nasz potencjał jądrowy - powiedział Putin.

Według oficjalnych rosyjskich źródeł, poruszająca się lotem ślizgowym nad gęstymi warstwami atmosfery nuklearna głowica Awangard może osiągać prędkość nawet 20 razy większą niż dźwięk oraz wykonywać manewry unikowe dla obezwładnienia obrony przeciwrakietowej. Głowice te montuje się na międzykontynentalnych pociskach balistycznych UR-100N (oznaczenie zachodnie: Stiletto).

Nowa rosyjska głowica AwangardMO Rosji

Autor:ft//now

Źródło: PAP