Władimir Kara-Murza oskarżony o zdradę stanu

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza, aresztowany za krytykowanie Kremla i inwazji Rosji na Ukrainę, został oskarżony o zdradę stanu. Politykowi grozi kara 20 lat więzienia - poinformowała w czwartek agencja AP.

Rosyjski opozycjonista, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza, który od kwietnia przebywa w areszcie w związku z "rozpowszechnianiem fałszywych informacji o siłach zbrojnych", został oskarżony o zdradę stanu.

Jak powiadomił adwokat opozycjonisty Wadim Prochorow, zarzuty postawione Kara-Murzie są związane z jego wystąpieniami w krajach zachodnich, krytycznymi wobec Kremla i inwazji Rosji na Ukrainę. Politykowi grozi kara 20 lat więzienia - poinformowała w czwartek agencja AP.

15 marca Kara-Murza poinformował podczas przemówienia przed Izbą Stanową w Arizonie w USA, że rosyjskie wojska dokonują ataków na dzielnice mieszkalne i infrastrukturę cywilną na Ukrainie.

Władimir Kar-Murza na Warsaw Security ForumTVN24

Wcześniej, po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, Kara-Murza wraz z innymi rosyjskimi opozycjonistami utworzył Antywojenny Komitet Rosji. Aktywiści wzywali społeczność międzynarodową do uznania władz na Kremlu, które wydały rozkaz ataku na Ukrainę, za "zbrodniarzy wojennych winnych złamania prawa międzynarodowego".

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że opozycjonista został wpisany przez Moskwę na listę "zagranicznych agentów". Wszczęto też wobec niego śledztwo w sprawie rozpowszechniania rzekomych "fake newsów" na temat działań armii. Od 11 kwietnia Kara-Murza przebywa w areszcie.

Pisarz i historyk był współpracownikiem jednego z liderów rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa, zastrzelonego w 2015 roku w pobliżu Kremla. Kara-Murza dwukrotnie przeżył próby otrucia, o których zorganizowanie oskarżał władze Rosji - przypomniała AP.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości